W Żyrardowie ruszyła uczelnia medyczna

Po dwu latach zapowiedzi rusza Collegium Mazoviense Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Żyrardowie. Inauguracja roku akademickiego nastąpiła w sobotę 9 października.

150 ratowników medycznych rozpoczęło pierwsze zajęcia w miniony weekend, ale oficjalne otwarcie roku akademickiego nastąpiło w sobotę. Dla Żyrardowa to duże wydarzenie, bo to druga wyższa uczelnia, która powstała w mieście. Pierwsza to Wyższa Szkoła Rozwoju Lokalnego, działająca od około 10 lat. Collegium Mazoviense to wielki powrót do kształcenia medycznego w Żyrardowie w dodatku na znacznie wyższym poziomie. Przypomnijmy ponad 10 lat temu z miasta zniknęła średnia szkoła medyczna, kształcąca głównie pielęgniarki. Dziś jej miejsce ma zająć Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu, którą utworzył prof. Zbigniew Kopański związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Do współpracy zaprosił około 150 wybitnych pracowników naukowych z ośrodków naukowych z Krakowa, Katowic, Wrocławia czy Łodzi.

Od lutego w Collegium Mazoviense będzie można studiować pielęgniarstwo. Dziś jest 300 chętnych osób, a w dalszej kolejności, zdrowie publiczne czy higienę stomatologiczną. To zawodowa uczelnia, która może być też przepustką do dalszego kształcenia. W sobotę można było wysłuchać wykładu  prof. Zbigniewa Kopańskiego na temat wyzwań związanych z terroryzmem biologicznym.

Reklama