Kolejne spotkanie w sprawie planowanej budowy kolei

W środę, 29 grudnia odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli lokalnych samorządów zainteresowanych budową na ich terenie kolei wzdłuż trasy katowickiej. Spotkanie miało miejsce we Mszczonowie, Żabia Wolę reprezentowała wójt Halina Wawruch.

Wspólne porozumienie dotyczy gmin między innymi: Żabiej Woli, Mszczonowa, Radziejowic, Nadarzyna, Raszyna. W zeszłym roku pojawił się pomysł by razem z modernizacją trasy katowickiej wybudować kolej wzdłuż ciągu tej drogi. Pomysł spodobał się wszystkim lokalnym gminom.

Już dziś zakorkowana trasa mogłaby zostać odciążona a mieszkańcy mieliby szansę szybkiego przemieszczania się do Warszawy. Teraz zaczyna się przygotowanie poszczególnych dokumentów, które będą potrzebne do podjęcia decyzji. W tej chwili gminy muszą przyjąć uchwały potwierdzające, że chcą razem realizować to zadanie z udziałem marszałka, później inwestycja zostanie wpisana do strategii, następnie pojawi się studium wykonalności z ustaleniem trasy. Na koniec rozpoczną się negocjacje dotyczące wykupów gruntów, później już prace projektowe. Sprawy związane z formalną stroną inwestycji potrwają przynajmniej dwa lata, przygotowanie całego zadania potrwa cztery lata. Inwestycja będzie ubiegała się o wpisanie ją jako projekt kluczowy Mazowsza. W kosztach mają partycypować także lokalne gminy. Partnerem będzie spółka WKD, która ma być głównym udziałowcem inwestycji.

Reklama