Powiat żyrardowski- Stolicą Kultury Mazowsza

Żyrardów i powiat żyrardowski jest tegoroczną Stolicą Kultury Mazowsza. Zaszczytny tytuł i dodatkowe fundusze sprawią, że w tym roku będzie się tu odbywało wyjątkowo dużo imprez różnego rodzaju.

Do uzyskania tytułu powiat żyrardowski przygotowywał się od kilku lat. Miasto i powiat zresztą już są przez wielu mieszkańców Mazowsza i Polski wpisywane jako miejsca, które w określonym czasie warto odwiedzić. Szczególnie jesienią, bo wówczas w Żyrardowie odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa, czy ostatnio Festiwal Miasto Gwiazd, w Mszczonowie widowiskowa Rekonstrukcja Bitwy Mszczonowskiej, latem w Radziejowickim Pałacu odbywają się zaś Festiwale im. Jerzego Waldorfa. To właśnie m.in. te wydarzenia, szczególnie Festiwal Miasto Gwiazd, powiedział po symbolicznym przekazaniu kluczy marszałek Adam Struzik, sprawiły że powiat w tym roku uzyskał miano Stolicy Kultury Mazowsza. Tytuł może pomóc i miastu i powiatowi, cieszy się prezydent Żyrardowa Andrzej Wilk. przyznanie tytułu sprawi też, że powiat otrzyma  400 tys zł. Tak jak w ostatnich latach 200 tys przeznacza na ten cel Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i 200 Miasto Stołeczne Warszawa (które walczyło o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury).

Choć miasta i powiaty przygotowały wiele stałych propozycji, dodatkowe pieniądze bardzo się przydadzą, zaznacza Adam Lemiesz, pełnomocnik starosty ds. pozyskiwania funduszy unijnych. Wśród imprez znalazły się dwa spektakle teatralne, wystawy, koncerty i festiwale.

Imprezy mają nie tylko przyciągnąć jednorazowo turystów. Tak naprawdę samorządy liczą, na trwałą zmianę wizerunku powiatu, który coraz mocniej stawia na turystykę i z niej w przyszłości zamierza uzyskiwać główne dochody.

Reklama