Żyrardów- Mazowiecką Stolicą Kultury

Żyrardów i powiat żyrardowski jest tegoroczną Stolicą Kultury Mazowsza. Zaszczytny tytuł i dodatkowe fundusze sprawią, że w tym roku będzie się tu odbywało wyjątkowo dużo imprez różnego rodzaju.

Do uzyskania tytułu powiat żyrardowski przygotowywał się od kilku lat. Miasto i powiat zresztą już są przez wielu mieszkańców Mazowsza i Polski wpisywane jako miejsca, które w określonym czasie warto odwiedzić. Szczególnie jesienią, bo wówczas w Żyrardowie odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa, czy ostatnio Festiwal Miasto Gwiazd, W Mszczonowie widowiskowa Rekonstrukcja Bitwy Mszczonowskiej, latem w Radziejowickim Pałacu odbywają się Festiwale im. Jerzego Waldorfa. To właśnie m.in. te wydarzenia sprawiły, że powiat w tym roku uzyskał miano Stolicy Kultury Mazowsza. Dzięki uzyskaniu tytułu powiat zyskał też fundusze.  A będzie to całkiem spora kwota, bo aż 400 tys zł. 200 tys przeznacza na ten cel Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i 200 Miasto Stołeczne Warszawa.

Imprezy mają nie tylko przyciągnąć jednorazowo turystów. Tak naprawdę samorządy liczą, na trwałą zmianę wizerunku powiatu, który coraz mocniej stawia na turystykę i z niej w przyszłości zamierza uzyskiwać główne dochody.

Reklama