300 tys na rozpoczęcie działalności gospodarczej na wsi

300 tys zł można uzyskać na działalność gospodarczą. Taka jest maksymalna wysokość dotacji na założenie lub prowadzenie własnej firmy dla mieszkających na wsi. Nabór wniosków rozpoczął się 26 września i potrwa dwa tygodnie.

Wysokość dotacji przyznawanych w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw zależy od liczby osób, które planuje zatrudnić powstająca lub działająca już firma. Na wsparcie do 100 tys. zł mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy stworzą jedno miejsce pracy, przy czym o dotację nie przekraczającą tej kwoty mogą starać się także osoby zakładające jednoosobową działalność gospodarczą, czyli samozatrudnieni (pod warunkiem, że w ciągu roku przed złożeniem wniosku o wsparcie nie mieli zarejestrowanej innej firmy).

Przedsiębiorcy, którzy stworzą dwa miejsca pracy, mogą liczyć na dofinansowanie do 200 tys. zł, natomiast firmy, które utworzą minimum trzy etaty, mają szansę na dotację do 300 tys. złotych. Utworzone miejsca pracy trzeba utrzymać przez co najmniej dwa lata.


Dużym ułatwieniem jest to, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedzialna za realizację działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, nie wymaga od przedsiębiorców nadzwyczajnych, innowacyjnych pomysłów na biznes – wystarczą tradycyjne rodzaje działalności. Za unijne pieniądze można zatem założyć salę weselną, pralnię czy sklep, produkować obuwie lub tapety, świadczyć usługi fryzjerskie, gastronomiczne czy reklamowe. Lista działalności gospodarczych, w zakresie których może być przyznana pomoc ARiMR, jest bardzo długa, liczy kilkaset pozycji.

Aby uzyskać dotację trzeba mieć wkład własny w wysokości 50% planowych kosztów uruchomienia lub rozwinięcia biznesu. Dotacja też jest przyznawana na zasadzie refundacji, co oznacza, że aby otrzymać unijne wsparcie, trzeba najpierw wydać własne pieniądze. Szczegółów należy szukać na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. J&A Media

Reklama