Grodzisk chce zmniejszyć ilość połączeń autobusowych

Będzie mniej połączeń autobusowych, niektóre trasy zostaną skrócone na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki, zapowiedział w czasie sesji rady miejskiej burmistrz Grzegorz Benedykciński. Zmiany mogą dać gminie nawet kilkaset złotych oszczędności.

Decyzja o ograniczeniu połączeń związana jest z uchwałą, jaką radni podejmowali na ostatniej sesji w sprawie zwiększenia o 600 tys dotacji dla przewoźnika obsługującego komunikację miejską i podmiejską w gminie Grodzisk Mazowiecki, a także zwiększenie o 25 tys zł wydatków na dowóz dzieci do szkół. Kwoty to wynik drożejącej w ciągu roku benzyny i stawki tzw wozo- kilometra, tłumaczył zaskoczonym radnym skarbnik gminy Andrzej Mucha. W ciągu roku właśnie ta stawka wzrosła o prawie złotówkę z 3,5 do prawie 4,4 zł. To jeszcze nie tłumaczy zwiększenia o taką sumę dotacji dowodziła radna Joanna Biegała. Z autobusami wcale nie jest różowo, bo np. dzieci dojeżdżające z Książenic do szkoły w Łąkach mają tylko jeden autobus rano i zaledwie dwa po południu. Jej zdaniem więc, jeśli zwiększa się dotację, to powinno się zwiększyć ilość połączeń.

Zwiększeń raczej nie będzie, argumentował burmistrz, ale też nie będzie likwidacji połączeń tam, gdzie są one uzasadnione. Znikną te wydłużone ostatnio, które są mało uczęszczane i nieekonomiczne. Rozkład jazdy zresztą ma być konsultowany z radnymi i mieszkańcami, zapewnił Benedykciński.

Dodał także, że zwiększone dotacje do przewozów autobusowych wynikają też, że realizacji przejazdów w ramach Karty Duża Rodzinka. Roczny koszt tych przejazdów dla gminy to 50- 60 tys zł.

Reklama