Gra edukacyjna Solidarność była kobietą

Dokładnie o 12.00 w Żyrardowie rozpocznie się uliczna gra edukacyjna dla młodzieży z gimnazjów i liceów upamiętniająca strajk robotniczy w zakładach lniarskich w Żyrardowie z 1981 roku. Ponieważ przemysł lniarski zdominowany był przez kobiety, projekt został zatytułowany Solidarność była kobietą, mówi współautorka gry, polonistka z liceum im Stefana Żeromskiego Bożena Gąsiorowska.

Młodzież, która weźmie udział w grze, będzie miała kilka zadań, które będzie wykonywała w poszczególnych punktach na terenie byłych zakładów lniarskich, przy okazji też będzie poszerzała swoją wiedzę na temat historii Strajku z 1981 roku i ruchu solidarnościowego. Swoją obecność na poszczególnych etapach gry zapowiedzieli byli Solidarnościowcy, małżeństwo Popielczyków, Ryszard Chudzik były solidarnościowy prezydent Żyrardowa czy Mieczysław Gabrylewicz, były pierwszy starosta żyrardowski.

Bieg ma uświadomić niedawną historię nie tylko młodzieży, ma też przypomnieć ruch solidarnościowy mieszkańcom historycznie, robotniczego miasta.

Reklama