Ostrożnie z petardami!

Przywitanie Nowego Roku nie może odbyć się bez sztucznych ogni. Tradycja jednak rok rocznie sprawie, że w całym kraju dochodzi do wypadków związanych z niewłaściwym używaniem środków pirotechnicznych. W związku z tym służby apelują o rozwagę i stosowanie się do ulotek zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Przypomnijmy sztucznych ogni nie należy odpalać w miejscach publicznych, na trawnikach, chodnikach czy placach, szczególnie jeśli w pobliżu znajdują się ludzie. Najczęściej opatrywane obrażenia związane z niewłaściwym użyciem fajerwerków to rany rąk, palców, twarzy, oczu i uszu. Nierzadko konsekwencją niewłaściwego obchodzenia się ze środkami pirotechnicznymi jest kalectwo a nawet śmierć. Aby temu zapobiec warto uważnie przeczytać instrukcję obsługi, kupować materiały pirotechniczne w sprawdzonych miejscach i koniecznie zwracać uwagę czy petardy lub fajerwerki mają dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim oraz termin przydatności.
Podstawowe zasady korzystania z materiałów pirotechnicznych to:
nie używać ich w dużej grupie osób i w miejscach publicznych, nie trzymać odpalonych petard w dłoniach, nie używać fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu, nie pozwolić dzieciom bez opieki używać materiałów pirotechnicznych, nie odpalać ich w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy tarasach, nie używać niewybuchów i nie podchodzić do nich, przechowywać fajerwerki w miejscach suchych, oddalonych od źródeł ciepła i w niedostępnych dla dzieci pomieszczeniach.

W Polsce za sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia grozi kara grzywny, ograniczenia, bądź pozbawienia wolności do lat dwóch.

Reklama