Będzie „palmowa” tradycja w Gminie Wiskitki?

Ostatnia Sesja Rady Gminy Wiskitki była dość niezwykła, bo rozpoczęło ją wręczenie około metrowej tradycyjnej palmy wielkanocnej przez dwie panie sołtys: Marzenę Pachnik z Antoniewa i autorkę palmy panią Ewę Osińską z Janówka.

-Mamy nadzieję, że wręczanie palmy wielkanocnej w tygodniu palmowym, w czasie Sesji Rady Gminy Wiskitki stanie się tradycją, a Wójt Gminy co roku będzie reprezentował mieszkańców wszystkich wsi w procesji w Niedzielę Palmową- wyraziła nadzieję pani sołtys.

Okazałą palmę wykonała sama z tradycyjnych materiałów. Ze względu na rozmiar palmy, do bazy wykorzystała jednak łodygi bambusa. Palma jest wykonana tylko z materiałów naturalnych, bo Pani sołtys nie używa bibuły, jako materiału nie odpornego i szybko tracącego właściwości. Pani Ewa Osińska od lat zajmuje się wytwarzaniem wieńców dożynkowych oraz palm wielkanocnych. Jej prace są nagradzane na wielu konkursach międzygminnych, parafialnych (co roku wykonuje wieniec na dożynki w swojej parafii w Szymanowie wsi) czy wojewódzkich. Pani Ewa Osińska z Janówka jest często proszona o wykonanie wieńców przez poważne instytucje takie jak choćby Powiat Żyrardowski czy KRUS.

Reklama