Wzrosną ceny wody i ścieków w Grodzisku

Od maja ceny wody i ścieków wzrosną o 8% za 1 m3 dla mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. W sumie podwyżka wyniesie 12%, ale gmina dopłaci 4% ceny, aby podwyżka nie była zbyt dotkliwa.

Dzięki zastosowaniu przez gminę dopłat do ceny 1m3 wody i ścieków, ceny proponowane przez grodziski Zakład Wodociągów i Kanalizacji nie będą zbyt dotkliwe dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Zamiast kilkunasto procentowego, mieszkańców czeka 8% wzrost cen. W sumie o około 48 groszy.

Temat podwyżki w gminie wywołał długą dyskusję radnych. Kluby radnych PiS i Grodziszczanie pytali o dodatkowe uzasadnienie podwyżki, bo ich zdaniem podwyżka jest drastyczna. Innego zdania byli radni Ziemi Grodziskiej i PO, którzy choć nie zachwyceni podwyżką uznali, że stawki zostały wynegocjowane na poziomie „do przyjęcia”.

-To i tak stosunkowo niewiele, bo podwyżka którą przyjęto przed rokiem, nie była wystarczająca, a dodatkowo mokry rok sprawił, że spółka nie osiągnęła spodziewanych dochodów- tłumaczył radnym prezes grodziskiego ZWiK-u Radosław Lewandowski. Ta podwyżka jest zatem konieczna. Tym bardziej, że od niedawna została uruchomiona generująca spore koszty suszarnia odpadów. Dodać również należy, że spółka cały czas inwestuje z funduszy uzyskanych z własnej działalności. Przed rokiem wartość inwestycji wyniosła około 5 mln zł, w 2012 roku będzie podobnie. Inwestycje to budowa kolejnych fragmentów sieci kanalizacji na terenie gminy.

W ramach dopłat gmina będzie musiała przekazać spółce ZWiK 900 tys zł. Przed rokiem dopłata wyniosła ok. 600 tys zł. AW

Reklama