Żyrardowska ,,Manufaktura Satyry” podbija Pizę

Żyrardowska Manufaktura Satyry, podbija Włochy. Tym razem wystawa Manufaktura Satyry ( Manifattura della Satira) gościła honorowo w Pizie w czasie IV Festiwalu Sztuki Współczesnej ,,PisArt Expò 2012” – malarstwo, rzeźba, grafika , fotografia.


Drugim polskim akcentem była prezentacja zamojskiej grupy ,,Renesans”. Obie ekspozycje zaprezentowano w dziale ,,Sztuka Europy”. Specjalnie na tę okazję przygotowano wybór prac z dwóch edycji konkursu (Fabryka i ,Miasto (idealne). Dodatkowo przygotowano tablicę informacyjną w języku włoskim z krótką historią miasta i konkursu.

Organizatorem przedsięwzięcia było Associazione Culturale IDEARTE Centro Arti Visive, Pisa.

(Stowarzyszenie Kultury IDEARTE Centrum Sztuk Wizualnych, Piza).

Patronat objęły władze Prowincji Piza i Urząd Miejski w Pizie. 17 marca prezentacji wystawy ,,PisArt Expò 2012”, na której zaprezentowano prace ponad 100 artystów z całych Włoch dokonał krytyk sztuki Ilario Luperini.

Wystawie towarzyszył katalog wydany przez IdeArte cav, Piza. Znalazła się tam nota informacyjna poświęcona Manufakturze Satyry wraz ze zdjęciami z żyrardowskich wystaw.

Dodatkowo dla zwiedzających przygotowano materiały promocyjne Żyrardowa oraz katalogi z ekspozycji z 2011 roku. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem wśród zwiedzających. Podkreślano wysoki poziom i różnorodność eksponowanych prac.

Koordynatorem wystawy ,,Manifattura della Satira” ze strony polskiej był Zbigniew Kołaczek, a ze strony włoskiej artysta grafik Joanna Brześcińska – Riccio, która sprawowała w imieniu Żyrardowa ,,honory domu”.

W przygotowanie wystawy zaangażował się również prezes IDEARTE Mimmo Corrado, oraz dyrektor artystyczny IDEARTE Andrea Lazzerini.

Wystawa odbywała się w historycznym budynku Stazione Leopolda, Piza (5 minut od centrum miasta). Stazione Leopolda – była to jedna z pierwszych stacji kolejowych zbudowanych we Włoszech. Zrealizowana w 1844 przez Granduca Leopoldo II di Toscana. Od roku 1929 mieści się tu Centrum Kultury. W 1996 roku z inicjatywy Urzędu Miasta Piza i Regionu Toskania obiekt dzięki finansom ze środków europejskich odrestaurowano.

IV Festiwal Sztuki Współczesnej ,,PisArt Expò 2012” – malarstwo, rzeźba, grafika , fotografia odbywał się w dniach 15-20 marca 2012 roku. /Oprac. na podstawie materiału nadesłanego przez Zbigniewa Kołaczka/

Reklama