Grodzisk uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

W absolutnej ciszy, bez przemówień i pompy wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski w asyście burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego i starosty grodziskiego Marka Wieżbickiego złożył dziś na grobie majora pilota Arkadiusza Protasiuka kwiaty w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i Premiera RP Donalda Tuska.


Samorządowcom towarzyszyła delegacja grodziskiej Straży Miejskiej. Po złożeniu kwiatów, pamięć kpt. pil. (pośmiertnie majora) Arkadiusza Protasiuka samorządowcy w milczeniu zmówili krótką modlitwę, a następnie symbolicznie poprzez pochylenie głów, złożyli hołd tragicznie zmarłemu pilotowi.

Następnie delegacja pojechała na stary cmentarz, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Wśród nich znajdują się mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego minister Janusz Krupski, i osoby związane z Grodziskiem Mazowieckim ks. Roman Indrzejczyk czy ks. Zdzisław Król.

Zanim wojewoda przyjechał na grodziski cmentarz wcześniej złożył kwiaty w Pyrach na grobie ks. prof. Ryszarda Rumianka, potem w Komorowie na grobie oficera BOR-u Artura Francuza. Dziś kwiaty w imieniu Prezydenta RP i Premiera RP zostały złożone na wszystkich 59 grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, znajdujących się na terenie Mazowsza, poinformował wojewoda Jacek Kozłowski.

Przy grobie kpt. Protasiuka pojawili się również koledzy i przyjaciele z Biura Ochrony Rządu. I oni w milczeniu złożyli kwiaty.

-Nie moglibyśmy zapomnieć o tak wyjątkowym człowieku, jak major Protasiuk, który podejmował jego zdaniem najlepsze decyzje dla wszystkich na pokładzie. Niestety decyzje podejmował w maksymalnie niesprzyjających warunkach- powiedział dziennikarzom po uroczystości burmistrz Grzegorz Benedykciński. Burmistrz wyraził też zadowolenie, że wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zdecydował się w tym roku osobiście złożyć kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego mogli uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed dwóch lat na Mszy św. w kościele przy ulicy Piaskowej, gdzie przed dwoma laty odbywały się uroczystości pogrzebowe pilota prezydenckiego samolotu. Msza św. odbyła się o godzinie 18.00./AW

Reklama