Odcinek D Autostrady A2 prawie gotowy

Wczoraj wieczorem Jaromir Grabowski, mazowiecki inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie 18 kilometrowego odcinka D Autostrady A2, poinformowała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Chodzi o odcinek przebiegający przez powiaty grodziski i pruszkowski. To jeszcze nie oznacza, że już można przejechać tym odcinkiem, a jedynie że kończy się procedura odbiorów.

Pocieszające jest jednak, że w przypadku odcinka E, inspektor nadzoru wydał decyzję w poniedziałek wieczorem, dobę później Autostrada została odebrana przez pozostałe służby, a już w środę rano samochody pojechały nową trasą.

Wstępnie oficjalne oddanie do użytku drogi jest zaplanowane na koniec maja, informuje burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, właśnie z powodu odbiorów i trudności w określeniu ile czasu mogą one zająć. Zważywszy jednak na okoliczność, że w niedzielę od 11.00 w Natolinie, w gminie Grodzisk Mazowiecki przy odcinku D Autostrady A2 zaplanowano przez Fundację Rozwoju Piknik Rodzinny z występami gwiazd i z udziałem wicepremiera RP Waldemara Pawlaka, nie wykluczone, że odcinek zostanie oddany w równie szybkim tempie.

Odcinek D o długości 18 km przebiega przez powiat grodziski oraz pruszkowski i jest podzielony na dwie części. Pozwolenia na budowę obu fragmentów wojewoda mazowiecki podpisał 12 i 19 sierpnia 2010 r.

Autostrada A2 Stryków- Konotopa w województwie mazowieckim jest podzielona na trzy części: odcinek C (gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów) – pozwolenie na budowę wydano 12 i 14 października 2010 r., odcinek środkowy D, odcinek E (powiat pruszkowski) – pozwolenie na budowę wydano 5 października 2010 r. Pozwolenie na użytkowanie – 21 maja 2012 r. GDDKIA wystąpiła też o pozwolenie na użytkowanie do łódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w sprawie odcinka A i B.

Tymczasem na budowanym przez Bogl a Krysl odcinku C (najmniej zaawansowanym) rozpoczęło się układanie ostatniej warstwy – ścieralnej. W 24 maja na placu budowy zaczął pracować 11-metrowy tzw. rozściełacz – potężna maszyna do układania masy mineralno-asfaltowej. Rozściełacz układa warstwę na całej szerokości jezdni, czyli na 11 metrach jednocześnie. Jego pracę wspomaga 6 walców. Masa dostarczana jest z dwóch wytwórni w Wiskitkach. Maszyna ma olbrzymią wydajność, jest w stanie ułożyć w ciągu kilku godzin warstwę asfaltu na długości 1 km.

Prezes Bogl a Krysl w Polsce Ivo Sochorek potwierdza październikowy termin oddania odcinka C Autostrady A2, ale dodaje, że firma zrobi wszystko by na EURO 2012 20 km odcinek C uzyskał status przejezdności. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że nie musi być wyposażona we wszystkie instalacje ochrony środowiska, może nie mieć np. wszystkich ekranów dźwiękochłonnych, zaś na pasach zieleni nie musi być wysiana trawa. Na to pozwala tzw. ustawa o przejezdności, niedawno podpisana przez Prezydenta RP.

Realizacja zachodniej części autostrady A2 w województwie mazowieckim obejmie powiaty: żyrardowski (gmina Wiskitki), grodziski (gmina Baranów, Jaktorów, miasta – Grodzisk Mazowiecki i Milanówek), pruszkowski (miasto i gmina Brwinów, miasto Pruszków i Piastów) oraz warszawski – zachodni (miasto i gmina Ożarów Mazowiecki). /oprac. Anna Wrzesień, fot. dzięki uprzejmości BOGL a KRYSL/

Reklama