OSP z Wiskitek ma ponad 100 lat

Historia OSP w Wiskitkach, dawniej Straży Ogniowej może sięgać blisko 200 lat. Niestety do tej pory udało się dotrzeć jedynie do dokumentów potwierdzających 100 letnią historię. Najstarsze ślady to zapiski z I połowy XIX wieku o wyposażeniu do gaszenia pożarów w Wiskitkach. To jednak nie jest równoznaczne z istnieniem organizacji strażackiej, a jedynie o zabezpieczeniu Wiskitek (wówczas miasta) na wypadek pożaru.

Ponieważ dokumenty potwierdzają historię organizacji strażackiej od 1910 roku, kiedy już istniało Towarzystwo Przyjaciół Straży Ogniowej, na czele której stał ówczesny proboszcz ks. Henryk Stankiewicz, OSP w Wiskitkach przyjęło za początek OSP rok 1909. W niedzielę 6 maja wiskicka Ochotnicza Straż Pożarna oficjalnie obchodziła 100 lecie istnienia. Z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji strażaków, w której udział prócz władz gminy oraz radnych wzięło udział wielu znakomitych gości w tym: wice premier Waldemar Pawlak Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, poseł na Sejm RP Maciej Małecki, Komendant PSP w Żyrardowie Andrzej Oklesiński czy druh Andrzej Iwański, prezes oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Strażacy otrzymali sztandar, oraz samochód strażacki wsparcia technicznego. Ponadto najbardziej zasłużeni druhowie, w tym ci w służbie od 65 lat zostali odznaczeni medalami. Złoty medal otrzymał również wójt gminy Wiskitki Grzegorz Miastowski./Anna Wrzesień

Reklama