Grodzisk Mazowiecki będzie miał swoje muzeum

Pierwsze ślady świadczące o bytności na tych terenach, dowody na to że Grodzisk Mazowiecki leży na szlaku bursztynowych, historia powstania i rozwoju miasta, czy historia najnowsza. W muzeum ziemi grodziskiej mają zostać zgromadzone eksponaty, które opowiedzą długą i bogatą historię tego miejsca.

Około połowy listopada br. może zostać uruchomione muzeum ziemi grodziskiej w zabytkowej Willi Radogoszcz. Piękny, odrestaurowany budynek, będzie gotowy za miesiąc. Na stworzenie ekspozycji potrzeba jednak kilka miesięcy. A wystawa może być imponująca, choćby ze względu na wartość historyczną eksponatów.

-Wystąpiliśmy o przekazanie miastu cennych eksponatów znalezionych w czasie prac archeologicznych, wykonywanych przed budową autostrady. Te świadczą o tym, że ziemia grodziska znajdowała się na szlaku bursztynowym i że byli tu ludzie przynajmniej X wieków p.n.e- mówi burmistrz Grzegorz Benedykciński.

A znaleziono pod Grodziskiem m.in. doskonale zachowany naszyjnik w Izdebnie, eksponaty bursztynowe, czy bardzo stary kamień, ukształtowany przez człowieka nawet kilkanaście tys lat temu.

Prócz śladów najstarszej historii w muzeum mają znaleźć się eksponaty dotyczące powstania i rozwoju miasta, a także historii ludności, w tym ludności żydowskiej. W Willi Radogoszcz mają też znaleźć się pamiątki związane z wybitnymi ludźmi tej ziemi, choćby niedawno zmarłym Bogdanie Bohunie Lewandowskim muzyku zespołu Breakaut czy Maanam.

Za projekt i przygotowanie wystawy odpowiedzialny jest Łukasz Nowacki. Budynek muzeum jest monitorowany i wyposażony w czujniki wilgoci. Miasto czeka na eksponaty, które mogłyby wzbogać ekspozycję.

Reklama