Mszczonów na „Chełmonaliach 2012”

 

W ubiegłą niedzielę 8 lipca w miejscowości Nowa Sucha w powiecie sochaczewskim odbyły się pierwsze w historii „Chełmonalia”. Jest to impreza gromadząca wszystkie gminy objęte działaniem LGD „Ziemia Chełmońskiego”. Podczas imprezy zaprezentowało się 11 gmin, w tym również Gmina Mszczonów. Reprezentowały ją – Termy Mszczonów oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Zimnic. Całą akcję koordynowało zaś od strony organizacyjnej Gminne Centrum Informacji. Impreza wystartowała o godz. 14.00. Każdy kto w te słoneczne popołudnie postanowił odwiedzić „Chełmonalia” z pewnością nie mógł narzekać na nudę. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano dmuchany zamek, zjeżdżalnie, bungee, kula do chodzenia po wodzie oraz mnóstwo gier i konkursów przygotowanych przez animatorów. Starsi mieli możliwość zapoznania się z ofertą promocyjną i turystyczną przygotowaną przez poszczególne gminy. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko wystawiennicze mszczonowskich Term, przed którym stanął ogromny balon zachęcający do wizyty na miejscowych basenach termalnych. Odwiedzający mogli również zapoznać się z ofertą „Weekend z Termami”, w ramach której oprócz wizyty na basenach można dodatkowo skorzystać z wypożyczali rowerów i kijków do nordic walking oraz odbyć wycieczkę szlakami rowerowymi lub pieszymi. W czasie imprezy można było również podejrzeć pracę wikliniarza, uczestniczyć w rodzinnym przeciąganiu liny czy też obejrzeć pokaz motolotni. Nie zabrakło także atrakcji dla miłośników regionalnej kuchni. Z myślą o nich ogłoszono konkurs kulinarny zatytułowany „Pierogowe Smaki”, w którym wystartowało 9 drużyn, w tym przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Zimnic (Aneta Szczepańska, Halina Chojecka i Beata Wasilewska), reprezentujące Mszczonów, które wystawiło do konkursu „Pierogi po mszczonowsku”. Jury jak i publiczność mieli trudne zadanie, gdyż wszystkie pierogowe smakołyki był po prostu genialne. Mimo to trzeba było dokonać wyboru zwycięzców. I tak: I miejsce zajął zespół „Żabusie”, gmina Żabia Wola, w składzie: Zofia Owczarek, Dorota Tyszkowska, Beata Narczyk, Jolanta Kurban-Galijew. II miejsce powędrowało do załogi z OSP Skrzelew, gm. Teresin, w składzie: Jadwiga Banaszek, Ewa Szymańczak, Monika Tkacz i Janina Deptuła. III lokatę zajęło zaś Stowarzyszenie Seniorów Nowa Sucha w składzie: Barbara Lusztak, Sabina Kaźmierczak, Helena Słowińska oraz Jadwiga Zdunkiewicz.

Po godzinie 18.00 zakończyła się część wystawiennicza i rozpoczęła się wspólna zabawa przy muzyce zespołu „Toledo”, która trwała do późnego wieczora.

Organizatorzy planują już, aby „Chełmonalia” stały się imprezą cykliczną i stały się szansą do prezentacji gmin wchodzących w skład LGD „Ziemia Chełmońskiego”, ale także ich dorobku oraz oferty turystycznej. Co roku gospodarzem imprezy ma być inna miejscowość z terenu LGD.

 

 

Rafał Wasilewski

 

 

 

Reklama