LGD Ziemia Chełmońskiego, nowe plany i modernizacja grobu Józefa Chełmońskiego

 

Naszym gościem jest Małgorzata Warcaba z biura LGD Ziemia Chełmońskiego w Żabiej Woli. Kilka lat pracy LGD, jesteście coraz bardziej rozpoznawalni, coraz więcej gmin chce współpracować i jednocześnie składać się na działalność stowarzyszenia. Wpływa coraz więcej wniosków ale też odwołań,chyba już nie obawiamy się dotacji a wypełnianie wniosków nie sprawia trudności.

 

Stowarzyszenie skupia jedenaście gmin, zaczynaliśmy od sześciu. W zeszłym roku dołączyły gminy: Nadarzyn, Jaktorów, Sochaczew, Nowa Sucha i Rybno. Zatrudniona została dodatkowa osoba, otworzyliśmy biuro w terenie.

 

Pamiętam jak stowarzyszenie rozpoczynało swoją działalność. Wówczas w Polsce ruszały lgd -y metodą prób i błędów. Dziś coraz chętniej mieszkańcy korzystają z waszych usług.

 

W ogólnym rozrachunku przez te lata otrzymaliśmy ponad sto wniosków. Staramy się szybko swoją pracę wykonywać, sprawdzać wnioski, później trafiają albo do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa albo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Tam przechodzą kolejny etap oceny. My ze swojej strony wnioski sprawdzamy pod względem strategii. Dokumenty muszą odpowiadać naszej strategii.

 

Aktywizacja, staracie się wspierać przedsiębiorców, które wnioski żyją już własnym życiem?

 

Jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorców ciekawe wnioski zostały złożone w grudniu 2011 roku.

 

Mikroprzedsiębiorstwa to duży i trudny temat. Adresujecie swoje usługi przede wszystkim do różnego rodzaju grup społecznych.

 

Tak, z naszej perspektywy najaktywniej działającą grupą są strażacy. Osoby fizyczne składają wnioski na organizację różnego rodzaju szkoleń. Gmina Żabia Wola na przykład skorzystała z tak zwanych małych projektów i powstał Żabiowolski Lasek, teraz trwa remont grobu Józefa Chełmońskiego i księdza Barnaby Pełki.

 

Promujecie się, wydaliście biuletyn, macie stronę internetową, co przed stowarzyszeniem?

 

Przed stowarzyszeniem kolejne numery biuletynu, który wydajemy od początku roku, co kwartał. Informacje zamieszczane dotyczą naszych działań i naszych gmin. Teraz przed nami ,,szarlotka”, święto odbędzie się 22 września w Żabiej Woli. Planujemy tradycyjnie konkurs na najsmaczniejszą szarlotkę, konkurs fotograficzny, na żywo zagra zespół muzyczny, będą zabawy dla dzieci. Zapraszamy.

 Rozmawiała Justyna Napierała

Reklama