Grodzisk Mazowiecki przyjął plan budowy mieszkań komunalnych i socjalnych

170 mieszkań komunalnych i socjalnych w ciągu kilku lat. Tyle, chce zbudować Gmina Grodzisk Mazowiecki, aby wyburzyć rudery z centrum miasta i wyprowadzić z nich rodziny mieszkające w najgorszych warunkach.

Jeśli miastu uda się zrealizować plan, w 2015 roku około 100 rodzin z ruder ze ścisłego centrum będzie cieszyć się nowymi mieszkaniami ze wszystkimi wygodami. Jeśli miasto będzie miało dużo szczęścia, w ciągu 5 lat z centrum zniknie około 17 zdewastowanych, starych budynków, zbudowanych i funkcjonujących w standardzie sprzed wieku, a działki zostaną sprzedane. Na tych działkach mogłaby powstać estetyczna, kamieniczna zabudowa. I jak przekonuje burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, plan jest możliwy do zrealizowania, bo gmina może pozyskać dotację na takie przedsięwzięcia, a dochód ze sprzedaży działek może w dużym stopniu pokryć wydatek. Tyle tylko, że choć plan ambitny i tak nie zaspokoi potrzeb wszystkich potrzebujących takich lokali, bo na liście oczekujących jest 280 najuboższych rodzin.

Program przyjęty w czasie sesji Rady Miejskiej w dniu 24 października w sprawie budowy budynków komunalnych pozwoli na wybudowanie 3 budynków komunalnych do 2015 roku. Mają one powstać na działkach przy ulicy Jaśminowej (100 mieszkań), przy ulicy Traugutta (50 mieszkań) oraz w Chlebni (20 mieszkań).

Spośród blisko 20 budynków w najgorszym stanie, zamieszkiwanych przez najuboższych mieszkańców, tylko jeden ma wartość historyczną i zostanie wyremontowany lub odbudowany (domek przy ulicy Okulickiego), pozostałe budynki zostaną rozebrane./Anna Wrzesień

Reklama