Fajerwerki z umiarem!

 

Pokazy fajerwerków oznajmiają przywitanie Nowego Roku. Te organizowane przez samorząd czy przez organizatorów sylwestrów są zazwyczaj bezpieczne i trwają kilka do kilkunastu minut. Dobrze jeśli na tym się kończą, bo zapominamy, że ich hałas drażni szczególnie małe dzieci i osoby starsze a także dosłownie przeraża zwierzęta zarówno dzikie jak i domowe. Dlatego miłośnicy zwierząt, a także szefowie parków narodowych apelują: Nie strzelaj- zwierzęta boją się hałasu!

Akcja już znalazła tysiące zwolenników w Internecie. Zwraca bowiem uwagę na brak rozsądku osób świętujących, które odpalają race i fajerwerki jak popadnie i gdziekolwiek, również w tłumie, nie licząc się z ewentualnymi konsekwencjami.

Hałas drażni nie tylko zwierzęta, ale i osoby starsze czy małe dzieci, które z rodzicami wychodzą na główne place miast specjalnie na pokaz sztucznych ogni.

Nierozważne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi co roku powoduje też wypadki. W związku z tym służby apelują o rozwagę i stosowanie się do ulotek zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Przypomnijmy sztucznych ogni nie należy odpalać w miejscach publicznych, na trawnikach, chodnikach czy placach, szczególnie jeśli w pobliżu znajdują się ludzie.

Najczęściej opatrywane obrażenia związane z niewłaściwym użyciem fajerwerków to rany rąk, palców, twarzy, oczu i uszu. Nierzadko konsekwencją niewłaściwego obchodzenia się ze środkami pirotechnicznymi jest kalectwo a nawet śmierć. Aby temu zapobiec warto uważnie przeczytać instrukcję obsługi, kupować materiały pirotechniczne w sprawdzonych miejscach i koniecznie zwracać uwagę czy petardy lub fajerwerki mają dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim oraz termin przydatności.

Podstawowe zasady korzystania z materiałów pirotechnicznych to: nie używać ich w dużej grupie osób i w miejscach publicznych, nie trzymać odpalonych petard w dłoniach, nie używać fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu, nie pozwolić dzieciom bez opieki używać materiałów pirotechnicznych, nie odpalać ich w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy tarasach, nie używać niewybuchów i nie podchodzić do nich, przechowywać fajerwerki w miejscach suchych, oddalonych od źródeł ciepła i w niedostępnych dla dzieci pomieszczeniach.

W Polsce za sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia grozi kara grzywny, ograniczenia, bądź pozbawienia wolności do lat dwóch. J&A Media

Reklama