Medal Sprawiedliwy wśród narodów świata dla mieszkańca Grodziska Mazowieckiego

Mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego, Jan Olewnik odbierze dziś medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, który został przyznany pośmiertnie jego matce, która 70 lat temu pomagała 5 osobowej rodzinie Żydów.

Po 70 latach do potomków Stanisławy Olewnik -bohaterki, która pomagała pięcioosobowej żydowskiej rodzinie, trafi medal Sprawiedliwy wśród narodów świata. Dziś o 12.00 otrzyma go mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego, syn pani Stanisławy Jan Olewnik. Kobieta sama wychowywała dwóch synów w Krzemieniu koło Makowa Mazowieckiego, jednak nie zawahała się, by pomóc 5 osobowej rodzinie Żydów, ukrywających się w lesie. Niestety w 1943 roku, rodzinę złapano. Jedno z dzieci przyznało, że schronienia udzieliła im Stanisława Olewnik i w ten sposób przypieczętowało los kobiety. Zarówno Stanisława Olewnik, jak i żydowska rodzina Ruchli Mławskiej, trafiła do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęła w 1944 roku.

Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przekaże Janowi Olewnikowi burmistrz Grodziska Mazowieckigo Grzegorz Benedykciński, które odebrał medal 4 grudnia 2012 r. w Warszawie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. oprac Anna Wrzesień

Reklama