Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata trafił do rodziny Olewników

Rodzina Stanisławy Olewnik odebrała w Grodzisku Mazowieckim przyznany jej medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Odznaczenie zostało nadane kobiecie pośmiertnie, za pomoc w czasie II wojny światowej 5 osobowej żydowskiej rodzinie Mławskich.

Synowa, wnuki i prawnuk odebrali w grodziskim Centrum Kultury w czwartek 20 grudnia br. niezwykłe odznaczenie, „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Medal został przyznany Stanisławie Olewnik 70 lat po tym, jak próbowała ratować pięcioosobową rodzinę żydowską, która uciekła z getta i schroniła się w lesie. Kobieta sama wychowywała dwóch synów, a mimo to zdecydowała się pomóc żydowskiej rodzinie. Niestety, ukrywających się schwytali Niemcy, a w czasie przesłuchań jedno z dzieci zeznało, że pomagała im Stanisława Olewnik. Zarówno żydowska rodzina, jak i Stanisława Olewnik trafiła do Auschwitz – Birkenau, gdzie zginęła w 1944 roku. Jej synowie, zostali rozdzieleni i wychowani osobno.

Mimo, że upłynęło 70 lat od aresztowania Stanisławy Olewnik, za pomoc żydowskiej rodzinie Mławskich, dla jej potomków, tamta historia jest nadal bolesna. To dlatego grodziszczanin, syn Stanisławy Olewnik, dziś już starszy pan, nie uczestniczył w uroczystości. Jak wyjaśniała żona Jana Olewnika, wspomnienia o matce i tamtych czasach są bardzo bolesne dla męża, a on sam jest poważnie chory na serce, więc silne wzruszenie nie jest wskazane. A emocji nie dało się uniknąć, te towarzyszyły również rodzinie, która przybyła na uroczystość.

Medal wręczył rodzinie burmistrz Grzegorz Benedykciński, który odbierał go wcześniej w imieniu Jana Olewnika 4 grudnia br. w kancelarii Premiera RP.

-To najważniejsze wyróżnienie, jakie kiedykolwiek zdarzyło mi się odbierać i dziś jestem dumny, z tego że jestem Polakiem- powiedział w czasie ceremonii burmistrz Grzegorz Benedykciński.

Uroczystość wręczenia medalu rodzinie, poprzedziła prelekcja wygłoszona przez Łukasza Nowackiego z centrum Kultury, który przypomniał historię grodziskich Żydów, oraz historię ustanowienia odznaczenia „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Łukasz Nowacki podkreślił również, że w Grodzisku Mazowieckim również ukrywano Żydów i są grodziszczanie, którzy zostali uhonorowani podobnym medalem. /J&A Media

 

Reklama