Znów jest nadzieja na remont drogi Cyganka- Oryszew

Mieszkańcy Oryszewa, Podoryszewa, Oryszewa Nowego czy Janówka w Gminie Wiskitki znów mają nadzieję na remont znajdującej się w bardzo złym stanie drogi Cyganka -Oryszew. Starosta Żyrardowski złożył w drugim naborze wniosek o dofinansowane inwestycji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych czyli tzw. „schetynówki”.

Powiatowa droga Cyganka -Oryszew o długości około 3 km od dawna czeka na remont. Jest wąska, w okresach zimowych dziurawa, połatana i bez poboczy. Powiat na wniosek gminy od dawna zabiega o dofinansowanie do jej remontu, ale do tej pory bezskutecznie.

Dwa lata temu powiat wspólnie z gminą wyremontował niewielki fragment tej drogi przebiegającej przez centrum Oryszewa i na tym póki co inwestycja stanęła. Wszystko dlatego, że powiat żyrardowski, który przejął zadłużenie szpitala, nie ma pieniędzy na inwestycje.

Jedyną szansą na wykonanie gruntownego remontu jest pozyskanie dofinansowania. Nawet jeśli tak się stanie, starosta nie gwarantuje udziału własnego w inwestycji.

-W przyszłorocznym budżecie starosta jest w stanie zagwarantować jedynie 200 tys zł na ewentualny remont tej drogi- przyznał w czasie ostatniej Sesji Rady Gminy Wiskitki starosta żyrardowski Wojciech Szustakiewicz. Tymczasem remont drogi ma kosztować blisko 6 mln zł, z czego dofinansowanie ze „schetynówki” może wynieść 3 mln zł, więc Gmina Wiskitki musiałaby zagwarantować 2 mln 800 tysięcy z własnego budżetu.

Na razie nie wiadomo, czy droga doczeka się dofinansowania i remontu, bo póki co nie ma listy dróg, które zakwalifikowały się do programu, informuje Paweł Myszkowski ze starostwa powiatowego w Żyrardowie.

Chodzi o nową listę dróg zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach „schetynówki”, czyli po zmianie zasad ubiegania się o dofinansowanie. Przypomnijmy w pierwszym naborze dofinansowanie miało wynieść maksymalnie 1 mln zł i miało stanowić 1/3 wartości inwestycji.

Teraz dofinansowanie znów ma wynosić do 3 mln zł i ma stanowić 50% wartości inwestycji./Anna Wrzesień

 

 

 

 

 

Reklama