Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów została otwarta

Od 30 stycznia w Mszczonowie można odwiedzać Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Najbardziej znani spośród nich to Jan Adam Maklakiewicz, kompozytor i pedagog, oraz Zdzisław Maklakiewicz, aktor znany m.in. z filmu Rejs. Izba pamięci mieści się w budynku naprzeciwko Kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela, na rogu ulic Żyrardowskiej i Tadeusza Kościuszki czyli w rodzinnym domu Maklakiewiczów.

Po wielu latach zabiegów miasto Mszczonów wreszcie ma ekspozycję poświęconą wybitnej mszczonowskiej rodzinie Maklakiewiczów. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu z rodziną, która przekazała miastu swój dom z przeznaczeniem na muzeum i cele społeczne. Budynek znajdował się w bardzo złym stanie. Na szczęście miastu udało się pozyskać dofinansowanie by przywrócić budynkowi należny kształt.

W rodzinnym domu Maklakiewiczów znalazły swoje miejsce pamiątki związane z rodziną, szczególnie z kompozytorem Janem Adamem i aktorem Zdzisławem Maklakiewiczem. W domu ma mieścić się również w przyszłości ognisko muzyczne lub szkoła muzyczna.

Remont zrujnowanego domu rodziny Maklakiewiczów dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą około 250 tys zł./ AW

Reklama