Karykatura w Galerii Resursy

Galeria ,,Resursa” zaprasza na wernisaż prac Pawła Kuczyńskiego ,,Zestaw Powiększony”,który odbędzie się 18 stycznia (piątek) b.r. o godzinie 18. (Resursa, ul. 1 Maja 45, Żyrardów).

 Tytułowy ,,Zestaw Powiększony” to subiektywny wybór prac Kuczyńskiego z ostatnich lat. W oryginale jego dzieła są realizacjami kameralnymi, którym bliżej jest do miniatur niż do wielkoformatowych plakatów. A właśnie formę wydruków plakatowych będzie miała prezentacja w Galerii ,,Resursa”. Dopiero w powiększeniu widać kunszt i precyzję tych niezwykłych prac, które poprzez przeskalowanie zyskują nowy wymiar oddziaływania na odbiorcę, nie tracąc nic ze swego pierwotnego charakteru.

 

Paweł Kuczyński to znakomity polski rysownik, karykaturzysta i ilustrator, którego niepowtarzalny styl rozpoznawany jest na całym świecie. Dla wielu jest niemal symbolem współczesnego polskiego rysunku satyrycznego.

Artysta urodził się w 1976 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie studiował na wydziale grafiki. W 2001 roku otrzymał dyplom w pracowni rysunku profesora Józefa Drążkiewicza. Obecnie mieszka i pracuje w Policach, w swoim rodzinnym mieście.

W ciągu niespełna dziesięciu lat ( jego przygoda z rysunkiem satyrycznym zaczęła się w roku 2004) stał się jednym z najczęściej nagradzanych rysowników na świecie. Zdobył ponad 100 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych ( Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kolumbia, Czechy, Iran, Włochy, Japonia, Korea Płd., Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Hiszpania, Syria, Tajwan, Turcja, Węgry, Ukraina i USA).

W 2005 roku otrzymał statuetkę ,,Eryka” od Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, które uznało go za odkrycie roku. Nazwa tej prestiżowej nagrody pochodzi od nazwiska Eryka Lipińskiego, założyciela Muzeum Karykatury w Warszawie. Paweł Kuczyński brał udział we wszystkich dotychczasowych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry” zorganizowanego przez Urząd Miasta Żyrardowa. Jest dwukrotnym laureatem żyrardowskiego konkursu. Jego praca znalazła się również na okładce katalogu ,,Manufaktury Satyry” w 2010 roku.

Twórczość Kuczyńskiego trafnie charakteryzuje tekst Januarego Misiaka, który warto przytoczyć w całości:

,,Zarówno na wystawach zbiorowych jak i w katalogach pokonkursowych ilustracje Pawła Kuczyńskiego zwracają na siebie uwagę. Utrzymane w zawężonej gamie kolorystycznej, nasycone ostrym kontrastem przyciągają wzrok, zaś perfekcja ich wykonania sprawia, że pragniemy przyjrzeć się im bliżej.

Kuczyński nie rzuca nam żartem w twarz, on nam go podaje. Nie wątpi przy tym w inteligencję odbiorcy, dzięki czemu proces odczytywania jego prac staje się zabawą. W tak komfortowych warunkach wyciąganie wniosków i wysnuwanie z nich puenty daje nam dużo satysfakcji.

Paweł Kuczyński stworzył styl niepowtarzalny. Mroczny realizm rysunku, podparty najwyższej próby techniką wykonania wykorzystał w służbie żartu wnosząc do rysunku satyrycznego zupełnie nową jakość. Jego perfekcyjny rysunek nie sugeruje nawet, że opowiada dowcip. Jest śmiertelnie poważny. Intensywność cienia nie pozostawia złudzeń, że reprezentuje styl noir. Najistotniejsze jednak w jego twórczości jest to, że ta perfekcja i powaga stanowią jedynie tło dla gagu ukrytego w treści.

Najśmieszniejsze są dowcipy opowiadane z kamienną twarzą a Paweł Kuczyński jest bez wątpienia mistrzem w tej dziedzinie. Jego osiągnięcia mówią same za siebie. W ciągu ostatnich lat stał się jednym z najczęściej nagradzanych rysowników na świecie”. /nadesłane przez Zbigniewa Kołaczka

Reklama