Koncert Fuerte na 110-lecie parafii MBP

Koncert Kolęd w unikalnych aranżacjach utalentowanego żyrardowianina Zbyszka Słowika, a w wykonaniu Kwartetu Fuerte odbył się ostatnią niedzielę, tuż po wieczornej Mszy św. w w Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Kwartet złożony z młodych ale już koncertujących z powodzeniem na świecie muzyków zaskoczył i oczarował publiczność niezwykłym brzmieniem dobrze znanych kolęd. Kilka z nich wyraźnie na góralską nutą. Kwartet zagrał w składzie: Filip Szymaniak – 1 skrzypce z Orkiestry Łomżyńskiej, a także Orkiestry Sonata; Gustaw Ciężarek – 2 skrzypce – solista i stypendysta; Katarzyna Winnicka – altówka; Konrad Bukowian – wiolonczela – koncertmistrz wiolonczel filharmonii Łódzkiej. Koncert odbył się z okazji 110 rocznicy powstania parafii pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie.

W Programie:

1. Mizerna Cicha
2. O Gwiazdo Betlejemska
3. Mędrcy Świata
4. Lulajże Jezuniu
5. Tryumfy Króla Niebieskiego
6. Cicha Noc
7. Adeste Fideles
8. Pójdźmy wszyscy do stajenki
9. Dzisiaj w Betlejem
10. Jezus Malusieńki
11. Wśród Nocnej Ciszy
12. Przybieżeli do Betlejem
13. Z Narodzenia Pana
14.Nie było miejsca dla Ciebie

 Zbigniew Słowik – aranżer kolęd

  • – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Żyrardowie w klasie fortepianu prof. Blanki Biskupskiej i prof. Lidii Strońskiej,
  • – w latach 1994 – 1995 stypendysta Urzędu Miejskiego w Żyrardowie,
  • – absolwent AM i FC w Warszawie w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Bagińskiego /dyplom w 1996r./,
  • – w latach 1995 – 2000 dyrygent Towarzystwa Śpiewaczego „Echo” w Żyrardowie,
  • – od 1996 r. organista w Parafii MB Pocieszenia w Żyrardowie,
  • – od 2000 r. nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych w PSM I i II st. w Żyrardowie,
  • – w 2006 r. współzałożyciel chóru kameralnego „Sotto voce” w Żyrardowie,
  • – animator kultury,
  • – autor hejnału Miasta Żyrardowa,
  • – Odznaczenia: Zasłużony Dla Kultury Polskiej, Brązowa Odznaka Honorowa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Ważniejsze osiągnięcia:

W 2003 r. otrzymał wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie kompozytorskim we Wrocławiu, zorganizowanym z okazji 25-lecia Pontyfikatu Ojca Św. Jana Pawła II.

W roku 2004 – IV nagrodę na międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Muzyka Ogrodowa 2004” w Krakowie. W 2009 – wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim na chóralną pieśń religijną w Legnicy. W 2010 r. – II nagrodę na konkursie „Srebrna szybka” w Krakowie.

Fuerte String Quartet

Kwartet istnieje od 2006 roku. Założony przez Katarzynę Winnicką zespół realizuje wiele wspaniałych projektów muzycznych, przy współpracy z doskonałymi muzykami odpowiednimi do realizowanego projektu. Do najciekawszych wydarzeń w kalendarium kwartetu związanych z Żyrardowem i nie tylko należą:

– nagranie akustycznej płyty „Chainsaw-Acoustic String Quartet” / 2008 /

– udział w nagraniu klipu promującego Żyrardów dla Brukselii /2011 /

– nagranie wspólnej płyty „China Boy” z zespołem Dixie Warsaw Jazzman oraz gościem specjalnym skrzypkiem Maciejem Strzelczykiem od kilku lat okrzykniętego najlepszym skrzypkiem jazzowym w Polsce na łamach Jazz Forum/ 2012 / Płyta w nakładzie 1000 sztuk została dołączona do miesię

– udział w nagraniach płyty „Targówek Elsnerowi” pod patronatem M.Warszawa

– udział w galowym koncercie „Targówek Elsnerowi” w Teatrze Rampa / 2012 /

Fuerte ma też za sobą wiele występów scenicznych, plenerowych, sakralnych i filmowych. Ubarwia muzyka liczne ceremonie, spotkania literackie, wernisaże, wystawy, spotkania biznesowe, bankiety i inne.Prezentuje ciekawy i szeroki repertuar począwszy od muzyki klasycznej, przez filmową po rozrywkową i musicalową. Przez lata działalności lider zespołu nawiązał współpracę z wieloma muzykami, firmami, aktorami i zespołami by wspomniec tylko: METANOIA, FOLWARSKI event group, Perfect Day, Dixie Warsaw Jazzman, Agnieszka Maliszewska. Zpowodzeniem realizował własne projekty: „Orkiestra Smyczkowa Fuerte”, czy „Trzy kwadranse z Fuerte” –spotkania muzyczne przy lampce wina.

Fuerte String Quartet zapewnia słuchaczom wysoki poziom artystyczny i doskonałą jakość koncertów. Aby spełnić oczekiwania koncertowe słuchaczy lider zespołu współpracuje ze znakomitymi wokalistami, aranżerami, wodzirejami nieustannie poszukując nowych ambitnych pomysłów i projektów.

Filip Szymaniak – 1 skrzypce

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej nr 1 im. Emila Młynarskiego w klasie prof. J. Michałowicza. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. A. Zdebskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w klasie prof. D. Garbacza. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie nauczania gry na skrzypcach. Jako muzyk instrumentalista współpracował z licznymi orkiestrami w Polsce, z którymi odbywał też tournee zagraniczne (Meksyk, Japonia, Holandia, Niemcy, Włochy). Gra również na Gitarze oraz fortepianie, od niedawna pierwsze kroki stawia w grze na perkusji. Zainteresowania wykraczają poza klasykę, Filip pasjonuje się jazzem, muzyka współczesną i eksperymentalną.

Od kilku lat związany jest z Orkiestrą Kameralną Sonata oraz wytwórniami Jazzboy Records iSony-BMG Music Poland, z którymi współpracuje jako muzyk sesyjny i aranżer.

Gustaw Ciężarek -2 skrzypce

Jest absolwentem klasy skrzypiec prof. Konstantego Andrzeja Kulki, prof. Mirosława Ławrynowicza, Prof. Romana Lasockiego i Dr. Andrzeja Gębskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył staż artystyczny na kierunku kameralistyka w klasie prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Wielokrotnie uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, w Zakopanem i Fromborku doskonaląc swoje umiejętności u takich mistrzów jak Marina Yashvili, Wolfgang Marschner, Roland Baldini, Robert Szreder, Helen Brunner.
Dwukrotnie otrzymał stypendium na udział w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Goch (Niemcy).W 2009 został laureatem nagrody Grand Prix w konkursie „Zapomniana muzyka polska” organizowanego przez wydawnictwo muzyczne „Acte Prealable”.
W 2008 został laureatem II miejsca, oraz otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na „XII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej” w Krakowie.Jest laureatem makroregionalnych przesłuchań skrzypcowych w Poznaniu i ogólnopolskich przesłuchań skrzypcowych w Elblągu.
Koncertował jako solista z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Opery na Zamku, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Międzynarodową Orkiestrą Młodzieżową Pomerania, Skierniewicką Orkiestrą Kameralną wykonując koncerty skrzypcowe Czjkowskiego, Wieniawskiego, Mendelsohna, Vivaldiego, Bacha. W roku 2012 wraz z pianistką Soyeon Lim nagrał debiutancką płytę ze wszystkimi utworami kameralnymi Władysława Żeleńskiego wydaną w wydawnictwie Acte Prealable.Jest stypendystą Prezydenta Miasta Szczecina oraz Towarzystwa Przyjaciół Szczecina
Od 2008 roku jest koncertmistrzem Łomżyńskiej Filharmoni Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Od 2010 roku jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Artelier w Szczecinie.

Katarzyna Winnicka – altówka

W wieku 7 lat rozpoczęła naukę na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie, następnie na altówce w PSM II stopnia w Żyrardowie. Posiada wieloletnie doświadczenie w występach scenicznych z róznymi formacjami klasycznymi i rozrywkowymi by wymienić choćby: REGAU, METANOIA, MBO, KOINONIA. Zajmowała się również pracą edukacyjną z dziećmi i młodzieżą nauczając śpiewu. Socjolog. Grała w Orkiestrze Symfonicznej u boku Finów, Francuzów, Niemców i Wegrów w ramach obchodów wejścia Polski do Unii Europejskiej. Inicjatorka wielu wydażeń kulturalnych. Przewodnicząca Komisji Kultury Międzyuczelnianego Ogólnopolskiego Niezależnego Stowarzyszenia Studentów Uczelni Niepublicznych w latach 2005-2006 działającego przy Parlamencie Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Założycielka Kwartetu i Orkiestry Smyczkowej Fuerte. Menedżer, absolwentka i starościna podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców Artystów i Animatorów Kultury Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale Zarządzania.

Konrad Bukowian – wiolonczela

koncertmistrz wiolonczel Filharmonii Łódzkiej – Konrad Bukowian. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymał w 2012 roku Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego.

Jest laureatem konkursów Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, Konkursu Szwajcarskiego Towarzystwa Muzycznego, Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im D.Danczowskiego.

Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury oraz Rządu Szwajcarii. Występował w Szwajcarii, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Rosji oraz Singapurze. Do znaczniejszych osiągnięć należą: udział w festiwalu muzyki wiolonczelowej „Viva Cello” w Liestal w Szwajcarii, występ na „Kyoto International Music Festival”, „Viana do Castelo International Music Festival” w Portugalii oraz Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. W 2005 wykonał w Bazylei z Sinfonieorchester Basel „Concerto per Viola” Krzysztofa Pendereckiego, a w 2007 roku wystapił na „Yehudi Menuhin Festival” w Gstaad w Szwajcarii. Obecnie jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, z którą regularnie występuje jako solista.

Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im.F.Chopina w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bazylei oraz Konserwatorium Muzyki w Genewie.

 

Reklama