Od 1 stycznia do lekarza tylko z dowodem? System eWUŚ działa, ale jest dziurawy.

W większości przychodni w Żyrardowie i na Mazowszu Zachodnim eWUŚ (czyli nowy system weryfikujący ubezpieczonych) działa, ale od nowego roku i tak warto mieć przy sobie tzw RMUA-ę.

W Żyrardowskich przychodniach zdrowia a także w szpitalu od nowego roku pacjentom ubezpieczonym powinien do rejestracji wystarczyć dowód osobisty. Tu system eWUŚ został wprowadzony, ale i tak może się okazać niewystarczający- uprzedzają recepcjoniści. Dlatego proszą, by nadal przynosić ze sobą tradycyjne RMUA-y, aby uniknąć nieporozumień. Wszystko z powodu nieszczelnego systemu NFZ-u, który nie rejestruje wszystkich ubezpieczonych, albo wyrzuca ich z systemu z chwilą utraty pracy. W efekcie, choć pacjent powinien jeszcze korzystać ze świadczeń, nie widnieje w systemie. Tym samym nie powinien zostać bezpłatnie przyjęty przez lekarza. Jak twierdzą przychodnie w okresie próbnym już zdarzało się, że niektórzy pacjenci podający podwód nie widnieli w systemie, mimo że mieli poświadczenia o ubezpieczeniu.

To dlatego warto ze sobą zabrać papierowe potwierdzenie. Takiego zresztą będzie wymagać np. przychodnia Neuromedica, o dodatkowe potwierdzenie będzie też czy też przychodnia w Mszczonowie.

Niestety nie wszystkie przychodnie zdążyły zaopatrzyć się w system. takiego nie ma np przychodnia w Wiskitkach. /oprac. Anna Wrzesień

Reklama