Stawki za śmieci bardzo zróżnicowane

Opłaty śmieciowe na Mazowszu Zachodnim nadal budzą wiele kontrowersji, ale w większości samorządów już ustalone. Stawki wahają się od 6 złotych za odpady posegregowane, do nawet 22 zł od osoby za odpady nieposegregowane.

Gminy Mazowsza Zachodniego ze zróżnicowanymi stawkami planowanymi za odbiór śmieci od połowy 2013 roku. Najwyższe stawki proponuje Mszczonów bo 11 i 22 złote, Grodzisk Mazowiecki chce pobierać po 12 złotych za odpady segregowane i 20 za pozostałe, w gminie Wiskitki przyjęto stawki 9 i 17 złotych.

 

Są jednak i samorządy, które proponują znacznie niższe stawki, bo 6 i 12 złotych. Do nich należą gminy powiatu sochaczewskiego, które zawarły porozumienie, by razem prowadzić gospodarkę śmieciową oraz dokumentację, a także wyłaniać jednego odbiorcę śmieci. Zdaniem burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego takie stawki są absolutnie możliwe, bo jak przekonuje, są wyliczone na podstawie informacji zasięgniętych od kilku firm śmieciowych obsługujących odbiorców na terenie Sochaczewa.

Uderzająco niskie stawki, w porównaniu z proponowanymi w powiecie żyrardowskim oraz Grodzisku Mazowieckim i tak mogą być w perspektywie czasu jeszcze niższe, tymczasem przekonuje Stanisław Wachowski wice burmistrz Sochaczewa. Jego zdaniem dziś stawki zaproponowane i przyjęte we wszystkich gminach powiatu sochaczewskiego są najwyższe, bo muszą wziąć pod uwagę przygotowanie pomieszczeń, mebli, zatrudnienia pracowników, innymi słowy, przygotowanie obsługi podatku śmieciowego. Potem koszty powinny już być w miarę stabilne. Wysokość stawek, została ustalona na takim poziomie, ponieważ gminy przyjęły, że na odpadach posegregowanych da się sporo zarabiać, w związku z tym, firmy mogą zaproponować niższe stawki za śmieci niesegregowane.

Choć samorządowcy ziemi sochaczewskiej przekonują, że ich stawki są jak najbardziej wiarygodne, a wynikają jedynie z zawarcia porozumienia między wszystkimi samorządami powiatu sochaczewskiego, ich sąsiedzi w tak niskie stawki nie wierzą. Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, twierdzi że stawki są zdecydowanie zaniżone i jego zdaniem nie zostały dobrze policzone.

Podobne stanowisko reprezentuje burmistrz Mszczonowa Grzegorz Kurek, w którego gminie już od kilku lat funkcjonuje podatek śmieciowy. Jak zapewnia, największy koszt stanowi koszt paliwa i przyjęcia śmieci nieposegregowanych przez składowiska regionalne, które jako jedyne mają odbierać śmieci w każdym regionie. W przypadku Mazowsza Zachodniego takie instalacje znajdujące się na liście wojewódzkiej są tylko w Warszawie.

Co prawda na liście składowisk i instalacji regionalnych, gdzie będzie można dowozić śmieci znalazło się również grodziskie Składowisko odpadów w m. Kraśnicza Wola, ale nie wpłynie ono znacząco na ceny odbioru odpadów.

Podatek śmieciowy rodzi jednak wiele kontrowersji, zarówno co do wysokości opłat, jak i sposobu naliczania opłaty. Na jednym ze spotkań w Żyrardowie w Ogródku Jordanowskim przy ulicy Reymonta, mieszkańcy zwrócili uwagę, że naliczanie jednakowych opłat, również za segregowane odpady jest niesprawiedliwe, biorąc pod uwagę, że do tej pory odpady posegregowane odbierała z domków jednorodzinnych za darmo lokalna firma i jeszcze na tych śmieciach zarabiała. Za pozostałe śmieci mieszkańcy płacili w zależności od wytworzonych odpadów. Teraz będą płacili stałe stawki uzależnione od liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym.

Jeszcze mniej sprawiedliwe wydają się opłaty naliczane w budynkach wielorodzinnych, gdzie są zsypy. Tu, nawet jeśli ktoś segreguje śmieci i tak naliczana będzie dla wszystkich opłata za śmieci niesegregowane.

Swoich stawek nadal nie ma Żyrardów. Prawdopodobnie te zostaną ustalone na najbliższej Sesji Rady Miejskiej w dniu 17 stycznia 2013 roku. Te wstępnie planowano na poziomie około 14 i 20 złotych. /Anna Wrzesień

Reklama

Jedna odpowiedź to “Stawki za śmieci bardzo zróżnicowane”

  • Maximus Segregatus

    Jest sposób aby śmieci odzyskując do recyklingu mało płacić za odpady – ale dlatego, że mało się płaci – to rady gmin i grupy trzymające władzę udają że nic o tym nie wiedzą – szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła „jak mniej płacić za śmieci”, można czytać a nawet oglądać…

Trackbacks

  •