Zaproszenia do Radogoszczy

25 stycznia (piątek), godz. 18.00

Interaktywne spotkanie dla dużych i małych z cyklu Gry z przeszłością. Rafał Szwelicki opowie o historii „planszówek”, ich znaczeniu dla rozwoju cywilizacji i wpływu na światową politykę. Odbędziemy podróż w świat rozrywek mieszkańców starożytnej Doliny Indusu, Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu. Dowiemy się w co grali Wikingowie i mieszkańcy ziemi grodziskiej w pradziejach. Przyłączysz się do gry?

 

26 stycznia (sobota), godz. 14.00

Spacer historyczny Szlakiem powstańczych pamiątek z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Prowadzenie: Janusz Sobieraj i Łukasz Nowacki. Zbiórka: Willa Radogoszcz. Czas przejścia trasy ok. 1,30 h.

Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie „Kraj-Obrazy”.

 

Powstanie Styczniowe zainicjowane 22 stycznia 1863 r. przeszło do legendy jako symbol ofiarnej walki narodu polskiego z potężniejszym ciemiężcą. Dla swoich uczestników było ucieleśnieniem marzeń o wolnej ojczyźnie, dla potomnych – elementarzem patriotyzmu, a dla twórców niepodległego państwa polskiego mitem założycielskim II Rzeczpospolitej. Co dziś zostało z idei powstańczych? Jakie ślady powstania znajdują się w Grodzisku? Gdzie pochowani są ci, którzy odpowiedzieli czynem na wezwanie do walki? Podczas spaceru opowiemy o przebiegu powstania w Grodzisku, pokażemy pamiątki, odwiedzimy groby weteranów powstania znajdujące się na grodziskim cmentarzu. Spacer prowadzą: Janusz Sobieraj, prezes Stowarzyszenia Turystycznego „Kraj-Obrazy”, znawca historii lokalnej, Honorowy Obywatel Grodziska Mazowieckiego oraz Łukasz Nowacki, pracownik Ośrodka Kultury w Grodzisku, popularyzator dziejów miasta, autor publikacji historycznych.


26 stycznia (sobota), godz. 17.00

Kierownik Zakładu Antropologii Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie dr Łukasz Maurycy Stanaszek opowie o Łużycu, zapomnianym nadwiślańskim regionie oraz zaprezentuje efekty swojej pracy badawczej dotyczącej kultury przedwojennego Mazowsza.

Łużyce na Mazowszu, a nie we wschodnich Niemczech? Czy to aby nie pomyłka? Zdaję sobie sprawę, że już sam tytuł mojej książki u niejednego wytrawnego miłośnika Mazowsza może wywołać zdumienie, a nawet i konsternację… I wcale się temu nie dziwię, bo podejmowany temat jest we współczesnej literaturze etnograficznej zupełnie nieznany. Nie będzie on natomiast większym zaskoczeniem dla mieszkańców warszawskiej i podwarszawskiej części Nadwiśla starszego pokolenia, jako iż istnienie odrębnego regionu, zwanego gwarowo Łużycem, jest dla nich czymś zupełnie oczywistym.”

(fragment książki „Na Łużycu”)

Wstęp na wszystkie imprezy odbywające się w willi Radogoszcz jest wolny. Zapraszamy!

 

Willa Radogoszcz – Galeria Etnograficzna

Grodzisk Maz., ul. Sienkiewicza 31

tel. 22 755 51 45

Reklama