Czarny tydzień na drogach. Kronika KPP Żyrardów.

 

Śmierć na „ósemce”

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w środę (27.02.2013) wieczorem w miejscowości Krze Duże w gm. Mszczonów na krajowej 8. Jedna osoba, pieszy zginął na miejscu. Policjanci kierowali ruchem, by nie doszło do zablokowania trasy.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło  wieczorem na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Krze Duże. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie po godzinie 18. przyjął zgłoszenie o potrąceniu przez pojazd pieszego. Na miejsce wysłany został patrol ruchu drogowego. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce zobaczyli leżącego na jezdni starszego mężczyznę oraz osobowe Audi. Jak się okazało mężczyzna najprawdopodobniej chciał przejść na drugą stronę ulicy, w miejscu w którym przechodzić nie wolno i wpadł wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. Nie miał żadnych szans, zginął na miejscu.

Przez kilka godzin nitka na Warszawę była wyłączona na tym odcinku z ruchu, a policjanci kierowali pojazdy tak aby nie tworzyły się zatory na trasie.

Policjanci wykonujący czynności na miejscu tego tragicznego wypadku zabezpieczyli ślady, dowody oraz przesłuchali świadków. Prowadzone czynności pozwolą na szczegółowe określenie przyczyn tego zdarzenia. Jednak to już nie pierwszy w tym roku śmiertelny wypadek w naszym powiecie. Policja apeluje o więcej wyobraźni, a przede wszystkim rozsądku zarówno do kierowców jak i pieszych.

 

POLICJA ZATRZYMAŁA SPRAWCĘ WŁAMANIA

Policjanci z Posterunku Policji w Puszczy Mariańskiej zatrzymali mężczyznę, który włamał się i skradł pieniądze z przedszkola. Złodziejowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

 W nocy z wtorku na środę nieznany sprawca włamał się do jednego z przedszkoli w Puszczy Mariańskiej. Po wejściu do środka skradł pieniądze, po czym uciekł. Nad ranem o całym zajściu powiadomiono Policję. Policjanci z Puszczy Mariańskiej natychmiast przystąpili do ustalania okoliczności zdarzenia oraz potencjalnych sprawców. Owocem tych działań było zatrzymanie już kilka godzin po przyjęciu zgłoszenia młodego mężczyzny. Jest on mieszkańcem powiatu żyrardowskiego i jak się okazuje to już nie jego pierwszy przypadek łamania prawa.

 Policjanci prowadzą dalsze czynności z zatrzymanym, a mężczyźnie grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

TRAGICZNY WYPADEK NA KRAJOWEJ 50.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w czwartek (21.02.2013) przed południem w miejscowości Chudolipie w gm. Mszczonów na krajowej 50. Jedna osoba zginęła na miejscu. Policjanci wyznaczyli objazdy.

 

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie po godzinie 10. przyjął zgłoszenie o zderzeniu się pojazdów w miejscowości Chudolipie na krajowej 50-tce. Na miejsce wysłany został patrol ruchu drogowego, który po przybyciu zastał dwa pojazdy przewrócone w rowie. Był to TIR i osobówka, z której wyciągnęli kierującego i udzielili pierwszej pomocy. Pasażerka VW Passata poniosła śmierć na miejscu. Do szpitala przewieziony został kierujący VW oraz dostawczym Mercedesem.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że najprawdopodobniej kierowca jednego z TIRów nie dostosował prędkości do panujących warunków i zaczął zbyt późno hamować. Uderzył w jadący przed nim samochód osobowy na tyle mocno, że ten został wypchnięty na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z inną ciężarówką. Dodatkowo na zatrzymujące się pojazdy najeżdżały kolejne. W sumie w zderzeniu wzięło udział 7 samochodów – 3 osobowe i 4 ciężarowe.

Przez wiele godzin droga krajowa nr 50 była zablokowana, a kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami. W związku z zablokowaniem drogi Policjanci zorganizowali objazdy, kierując ruchem na rondzie w Mszczonowie na krajową 8 oraz przez okoliczne miejscowości.

Policjanci wykonujący czynności na miejscu wypadku zabezpieczyli ślady i dowody oraz przesłuchali świadków, co pozwoli na określenie przyczyn tego tragicznego zdarzenia.

TYDZIEŃ POMOCY OFIAROM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM

Trwa „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Między 25 lutego a 2 marca 2013 r., każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę m.in. do adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, policjantów, czy kuratorów sądowych i komorników.

W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości – aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.

W tym roku, w dniach 25 lutego – 2 marca zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.

Dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” wyżej wymienionych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny.

Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcy prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz – w zakresie postępowania wykonawczego – kuratorzy sądowi i komornicy.

Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju – dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” – zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

PROFILAKTYKA PRZEZ TEATR

6 marca 2013r. na zaproszenie żyrardowskich policjantów przyjedzie grupa teatralna z Gostynina, która w ramach działań „Profilaktyka a TY” zaprezentuje spektakl edukacyjno-profilaktyczny pt. „Sekret”.

Działania mają charakter cykliczny – spotkania z rodzicami i dziećmi, nauczycielami i policjantami oraz innymi specjalistami, natomiast po spektaklu są prowadzone rozmowy na tematy w nim poruszane.

Prezentowany spektakl „Sekret” dotyczy toksycznych rodziców, którzy swymi ambicjami i projekcjami powodują, że dzieci szukają akceptacji i sił w innych źródłach i towarzystwach. Przedstawienie porusza problem młodzieży, której ambitni rodzice stawiają zbyt wysokie życiowe poprzeczki. Aby sprostać oczekiwaniom rodziców, młodzi ludzie zaczynają stosować używki. W rolę zagubionych młodych ludzi wcielili się uczniowie z gostynińskich szkół.

Spektakl będzie wystawiony w Centrum Kultury przy Placu Jana Pawła II w Żyrardowie. Policjanci zaprosili do wzięcia udziału w spektaklu uczniów gimnazjum oraz szkół średnich. Scenariusz do sztuki napisała Izabela Rękawek, a wyreżyserowała ją animatorka sekcji teatralnej gostynińskiego Młodzieżowego Centrum Kultury Magdalena Garstka.

WŁAMALI SIĘ NA PLEBANIĘ

W niedzielę żyrardowscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy włamali się do plebanii jednego z kościołów w gm. Puszcza Mariańska. Mężczyźni przebywają w policyjnym areszcie.

Do zdarzenia doszło w niedzielę rano w jednej z miejscowości w gminie Puszcza Mariańska. Na plebanię kościoła włamało się kilku mężczyzn, którzy ukradli pieniądze oraz kilka innych rzeczy. Policjanci wraz z psem tropiącym ustalili i zatrzymali trzech mężczyzn. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy powiatu żyrardowskiego w wieku od 22 do 48 lat. Zatrzymani przebywają w policyjnym areszcie. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

p.o. Rzecznika Prasowego KPP Żyrardów

st.post. Aleksandra Calik

 

Reklama