Powiat przeprowadzi własne konsultacje ws. 4 wsi z Radziejowic

Będą kolejne konsultacje społeczne w sprawie oderwania się 4 wsi od gminy Radziejowice i przyłączenia do gminy Grodzisk. Jeszcze w lutym przeprowadzi je powiat żyrardowski.

Powiat żyrardowski zamierza zapytać mieszkańców gminy Radziejowice czy zgadzają się na oderwanie od gminy Kuklówek, Bud Józefowskich i Adamowa oraz przyłączenie ich do gminy Grodzisk. Kilka dni temu decyzję o przeprowadzeniu konsultacji podjęła Rada Powiatu Żyrardowskiego. Wg starosty Wojciecha Szustakiewicza powiat musi przeprowadzić konsultacje, bo tym razem w grę wchodzi okrojenie powiatu a zatem i perspektywa pomniejszenia znaczenia samorządu oraz pogorszenie jego sytuacji ekonomicznej. 

-W przyszłości już mieliśmy do czynienia z oderwaniem się kilku wsi od Radziejowic, ale wówczas zmiana następowała w obrębie powiatu. Tym razem musimy ostro zareagować, bo w grę wchodzi zmiana naszych granic – wyjaśniał radnym starosta żyrardowski.

Już wiadomo, że bez względu na wynik konsultacji stanowisko zarządu będzie jasne. W nim pojawią się argumenty przeciw oderwaniu się 4 wsi od Radziejowic.

To nie będą pierwsze konsultacje w tej sprawie. Do tej pory przeprowadziła je gmina Grodzisk Mazowiecki. 17 lutego ruszą konsultacje organizowane przez Gminę Radziejowice, jeszcze pod koniec lutego powinny ruszyć konsultacje powiatowe.

-Musimy przeprowadzić je w takim terminie, aby odpowiedzieć Gminie Grodzisk Mazowiecki w  ustawowym terminie 3 miesięcy- wyjaśnia sekretarz Starostwa Powiatowego Sebastian Litewnicki. Powiat na na to czas do 20 marca br.

A 4 wsie chcą oderwać się od gminy Radziejowice, bo część ich mieszkańców chce znacznie większych inwestycji, niż może zapewnić im Gmina Radziejowice. Jedno z lokalnych stowarzyszeń, chce też korzystać z funduszy unijnych na przebudowę centrum miejscowości, a wg nich macierzysta gmina nie jest w stanie zapewnić im udziału własnego w inwestycji.

Wśród samych mieszkańców 4 wsi nie ma jednak jednomyślności w sprawie oderwania się od Radziejowic. Kilka tygodni temu do Urzędu Gminy Radziejowice oraz Starostwa Powiatowego wpłynęło pismo zwolenników pozostanie w gminie, pod którym podpisało się około 70 mieszkańców.

W 4 wsiach mieszka około 700 mieszkańców. /Anna Wrzesień

 

Wsteczna:

 

Stanowiska gminy oraz powiatu w sprawie oderwania 4 wsi muszą być gotowe do 20 marca.

Reklama