Radogoszcz na marzec

harmonogram imprez, marzec 2013

20 lutego, godz. 18.00

Pokaz filmu dokumentalnego „Tutejsi” w reż. Alicji Plachówny- Vasilewskiej.

Obraz przedwojennego i współczesnego Pruszkowa ukazuje wzajemne relacje mieszkańców polskiego i żydowskiego pochodzenia.

Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny podejmujący temat świadomości mieszkańców zachodniego Mazowsza w zakresie współistnienia polsko- żydowskiego.

Wydarzenie jest częścią Miesiąca Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim, którego Willa Radogoszcz jest inicjatorem, współorganizatorem oraz koordynatorem.

26 lutego, godz. 18.00

Grodziski ślad w Archiwum Ringelbluma” wykład dr Eleonory Bergman, wieloletniej dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

W tzw. archiwum Ringelbluma znajdują się zapiski, relacje i wspomnienia spisane przez żydowskich mieszkańców Grodziska. Do najciekawszych należy opracowanie Bronisława Kampelmachera stanowiące próbę opisu dziejów społeczności żydowskiej w Grodzisku – do dziś nieopublikowane w całości.

Wydarzenie jest częścią Miesiąca Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim, którego Willa Radogoszcz jest inicjatorem, współorganizatorem oraz koordynatorem.

28 lutego, godz. 13.00

Kobieta muzą artystów – w muzyce, poezji, piosence”.

Program artystyczny w wykonaniu Panów dedykowany Paniom. Spotkanie dla ludzi dojrzałych ciałem, ale wciąż młodych duchem.

1 marca, godz.18.00

Pierwsze spotkanie z cyklu „Tropem tajemnic miasta”, popularyzującego nieznane lub słabo znane wątki historii Grodziska. Inauguracyjny wykład „Dwór Mokronoskich i jego mieszkańcy” wygłosi Jakub Bendkowski. Po prelekcji zapraszamy do dyskusji na temat roli Mokronoskich w dziejach naszego miasta.

2 marca, godz. 16.30

Inauguracja projektu warsztatów opowiadania pt. „Szepty miasta – opowieści grodziskie” realizowanego wspólnie z opowiadaczami z Grupy „Studnia O.”

Podczas warsztatów poznamy techniki bajarzy, nauczymy się budowania opowieści, poznamy ciekawe legendy i mity miejskie.

Projekt składa się z cyklu warsztatów, a jego finałem będą spektakle realizowane na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki w ośrodkach kultury, szkołach, przedszkolach i przestrzeni miejskiej.

Zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno dorosłych (nauczycieli, animatorów kultury, miłośników historii Grodziska), jak i młodzież licealną, zainteresowaną techniką opowiadania, wykazującą zdolności aktorskie lub pragnących spróbować swych sił na scenie.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Zapisy pod numerem telefonu 501 310 115.

2 marca, godz. 18.00

Departament poszukiwań rozkoszy doskonałej”

Wieczór opowieści dla dorosłych w wykonaniu Jarka Kaczmarka z Grupy „Studnia O.” Bajki, które w oryginalny i zabawny sposób ujmują temat miłości i erotyki. Zabawa poetyką „Opowieści z 1000 jednej nocy” oraz znanymi motywami z literatury czy kina. Zaskakujące pointy, nawiązujące do współczesności. W programie bajki o tym, jaki związek z miłosnym szczęściem może mieć ziarnko grochu, o poszukiwaczach rozkoszy doskonałej, o zimnej księżniczce, tajemnicach hamamu – tureckiej łaźni i siedmiu próbach, którym powinien sprostać prawdziwy mężczyzna. Opowieści w oprawie orientalnego tańca…

6 marca, godz.17.00

Spotkanie klubu „Tamaryszek”

Kontrowersje: darwinizm czy kreacjonizm” wykład dr Zdzisława Plessa

8 marca, godz.18.00

WSZYSTKO O MIŁOŚCI”

spotkania z ELIK AIME’E – dziennikarką , poetką, podróżniczką.

Sex, miłość, przygoda…Podróże dalekie i te najbliższe, lecz jakże inaczej ! Przyjdź, zobacz, posłuchaj – zasmakuj życia, o jakim może marzysz…

9 marca, godz. 17.00

Słodki smak Wielkanocy – dawne i współczesne menu świąteczne” – wykład Klary Sielickiej-Baryłki, etnografki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 10 marca, godz.13.00

Mali Wielcy Tektonicy” – kreatywne warsztaty architektury miejskiej. Tym razem Tektonicy wdrapią się na kominy, czyli poznają historię grodziskiego przemysłu sprzed 100 lat. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 501 310 115

 16 marca, godz. 18.00

Reminiscencje” – wernisaż wystawy fotografii Jakuba Cwieczkowskiego.

Prace będzie można oglądać od 16 do 31 marca 2013.

21 marca, godz. 13.00

Wiosna, cieplejszy wieje wiatr…” – uroki przyrody w twórczości artystów. Spotkanie z piosenką i wierszem dla wszystkich świętujących

pierwszy dzień wiosny.

22 marca, godz. 18.00

Drugie spotkanie z cyklu „Gry z przeszłością” dla wszystkich spragnionych wiedzy i rozrywki. Tym razem Rafał Szwelicki opowie o grach losowych i ich wpływie na historię świata. Każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w rozgrywce.

 

 

Reklama