Szkoły mówią NIE narkotykom

Szkoły z powiatu żyrardowskiego proszą o przeszukanie budynków pod kątem narkotyków i środków odurzających. Do tej pory psy szkolone w znajdowaniu narkotyków przeszukały trzy placówki dwie w Żyrardowie i jedną w Radziejowicach. Ani w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Narutowicza (szkoła podstawowa i gimnazjum) ani w Zespole Szkół nr 2 (szkoła ponadgimnazjalna) przy ul. Legionów w Żyrardowie narkotyków nie znaleziono. Wolne od środków odurzających okazało się też Gimnazjum w Radziejowicach.

zdj. KPP Żyrardów

Placówki przeszukało 5 wyszkolonych psów z Kamiona pod Skierniewicami. Gdyby narkotyki były w szkole, psy na 90% znalazłyby je, zapewnia szef ośrodka szkoleniowego służb celnych w Kamionie Hubert Skarzyński. To nie pierwsza wspólna akcja służ celnych, policji i szkół. Średnio psy przeszukują szkoły pod kątem narkotyków kilka razy w roku.

W ciągu dwóch tygodni psy przeszukały trzy szkoły na terenie powiatu żyrardowskiego, ale to nie koniec akcji, zapowiada Anna Rabas -Szarska z KPP w Żyrardowie. Będą przeszukiwane kolejne szkoły, tak by sprawdzić jak najwięcej uczniów.

Pomysł podoba się dyrektorom szkół. Zdaniem Krystyna Szymańskiej dyrektora Gimnazjum w Radziejowicach, akcja ma wymiar psychologiczny. -Prosząc o sprawdzenie szkoły kierowałam się zasadą ufaj i sprawdzaj. Wierzyłam, że w szkole nie ma środków odurzających, ale nigdy nie ma 100% pewności więc był lekki niepokój- powiedziała po zakończeniu akcji dyrektor gimnazjum.

Jej zdaniem, nawet gdyby narkotyki zostały znalezione, szkoła wygrałaby dzięki akcji, bo wtedy placówka mogłaby podjąć dodatkowe działania pedagogiczne i profilaktyczne. Najgorsze co może się zdarzyć szkole, to udawać, że problemu nie ma, dodaje.

Ze statystyk KPP w Żyrardowie wynika, że w 2012 roku zarejestrowano prawie 65 przestępstw narkotykowych. Ani jedno postępowanie nie było związane z takimi przestępstwami wśród nieletnich./ Anna Wrzesień

 

Reklama