Murale ozdobią 9 budunków w centrum Grodziska Maz.

Murale pokryją 9 obiektów w uczęszczanych miejscach w centrum Grodziska Mazowieckiego. Głównie będą to garaże, choć wytypowana została również stacja transformatorowa czy budynek obok WKD-ki. Tym samym dziś brzydkie miejsca staną się piękną wizytówką miasta.

Murale to malowidła wielkoformatowe, wielkościenne niesłusznie mylone z graffiti. Murale były bardzo popularne w Polsce przed 1989 rokiem, wówczas pełniły funkcje reklamowe. Dziś malowidła wielkościenne wracają do łask.

Konkurs na Grodziskie Murale został ogłoszony przez Wydział Promocji Urzędu Miasta, ale jego pomysłodawcą jest burmistrz Grzegorz Benedykciński, wyjaśnia Magda Zawadzka, artysta plastyk, koordynatorka konkursu. -Pan burmistrz pokazał mi kilka budynków w centrum miasta, które zamiast zdobić, szpecą je. Na pewno nie są wizytówką, a powinny być- dodaje. To te budynki stały się wyzwaniem dla uczestników konkursu.

Jury wybrało 9 prac spośród nadesłanych. Najwięcej zwycięskich prac jest autorstwa Mai Tomaszewskiej, która zajęła I miejsce. Jej murale ozdobią garaże przy ulicy Wólczyńskiej, przy Stawach Goliana, budynek stacji transformatorowej na rogu Wólczyńskiej i Sadowej, i ścianę przy ulicy Radońskiej. II miejsce zajęły prace znanego satyryka Edmunda Dudka, którego kolorowy mural trafi na ściankę przy WK-ce, drugi z orkiestrą dętą na garaże przy ul. Okulickiego. III miejsce zajęła Grażyna Bartnik i jej żaglówka pojawi się przy garażach na ulicy Szczerkowskiego. Wyróżniona praca Kingi Staręgi- sgraffito, kolarz starych grodziskich pocztówek znajdzie się przy ulicy Żyrardowskiej, jacht Opty Urszuli Łoś pojawi się przy Stawach Walczewskiego.

Teraz miasto porozumie się z właścicielami obiektów i ustali warunki umieszczenia murali. /red

Reklama