Zanussi w Miedniewicach

Legenda polskiego filmu, reżyser Krzysztof Zanussi wybrał klasztor i kościół w Miedniewicach na zdjęcia do swojego najnowszego filmu „Obce ciało”. 30 osobowa ekipa filmowa ze sprzętem, oraz aktorami i obsługą techniczną gościła w Miedniewicach 2 pełne dni zdjęciowe, w niedzielę i poniedziałek 28 i 29 kwietnia.

Film „ Obce ciało” opowiada historię młodego Włocha Fabrizia (Riccardo Leonelli), wywodzącego się z jednego z ruchów odnowy chrześcijańskiej, który trafia do korporacji energetycznej. Szybko popada w konflikt, bo zasady tam panujące stoją w sprzeczności z jego sposobem życia. Jest to film o dyskryminacji osób wierzących w korporacji. -To podstawowy konflikt, ale jest to też film o miłości i jej poszukiwaniu- wyjaśnia reżyser Krzysztof Zanussi. Ukochana głównego bohatera trafia do klasztoru (w tej roli Agata Buzek), z którą Fabrizio chce porozmawiać. Właśnie te sceny były kręcone w Miedniewicach.

Krzysztof Zanussi wybrał Miedniewice z dwu powodów. Po pierwsze niebanalnej architektury, po drugie wnętrz, gdzie barokowe ołtarze, po upadku powstania styczniowego zostały przemalowane na czarno. -Muszę powiedzieć, że ten dramatyczny akt ówczesnych zakonników, zrobił na mnie duże wrażenie. Ten uczerniony barok, na znak wiecznej żałoby, ostatecznie przekonał mnie do tego miejsca- wyznał Zanussi.

Filmowcy nie zdezorganizowali życia sióstr Klarysek, ojców Franciszkanów, ani parafian, bo pracowali poza godzinami Mszy Świętych. -Taki był warunek skorzystania z pomieszczeń oraz otoczenia kościoła i ekipa to zaakceptowała- podkreśla kustosz sanktuarium o. Krzysztof Oniszczuk.

Sceny do filmu były kręcone we Włoszech, w Warszawie, powstaną też sceny w Moskwie. Film ma wejść na ekrany w październiku tego roku. Oprac. J&A Media

Reklama