Noc muzeów w Mateczniku Mazowsze

Matecznik Mazowsze zaprasza na noc muzeów. W sobotę, 18 maja od godz. 17 do 23 będzie można zwiedzić siedzibę PZLPiT „Mazowsze” w Otrębusach.

W programie zwiedzania znalazły się wnętrza zabytkowego Pałacu Karolińskiego: gabinet Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej z pamiątkami po wielkiej dyrektorce „Mazowsza” i ekspozycją „Korona i nie tylko…” oraz pokój Tadeusza Sygietyńskiego, twórcy „Mazowsza”, gdzie zabrzmią jego piosenki w archiwalnych nagraniach. Będzie można zobaczyć zbiór muzealny pamiątek z licznych tras koncertowych zespołu po Polsce i świecie. W dawnej sali baletowej wyświetlone zostaną Kroniki Filmowe z lat 50. i 60. z udziałem „Mazowsza”. Atrakcją specjalną Nocy Muzeów jest prezentacja kozła wielkopolskiego ze zbiorów muzealnych, połączona z grą na koźle w wykonaniu artysty „Mazowsza”. Także nowa siedziba zespołu, Matecznik Mazowsze, otworzy swoje podwoje dla zwiedzających: we foyer dolnym i górnym wystawiona zostanie I część stałej wystawy „Kostiumy Mazowsza”, na którą składają się ubiory sceniczne Zespołu oraz cenne, oryginalne elementy polskiego stroju regionalnego.

Na Noc Muzeów zapraszają również sąsiedzi: Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Pod hasłem „Julian Tuwim i Witold Lutosławski w Stawisku” w godz. 18-22 zaprezentowana zostanie specjalna ekspozycja listów, fotografii i książek./tekst Mirosława Kosiaty UM Brwinów

 

Reklama