Żyrardowska Resursa zaprasza na Noc Muzeów

Zwiedzanie zabytkowej Resursy

Sala balowo – teatralna z pełnym przepychu malarstwem naściennym. Punkt centralny stanowi malowidło przedstawiające alegorię sztuki.

 Wykład Jerzego Brukwickiego połączony z pokazem multimedialnym

pt. ,,Andrzej Wajda – malarz, rysownik”.

Resursa, godz. 19.30

Andrzej Wajda od wczesnej młodości rysował i malował. Jego pierwszą uczelnią była krakowska Akademia Sztuk Pięknych. Po trzech latach spędzonych w jej murach przeniósł się do łódzkiej Szkoły Filmowej. Został reżyserem filmowym i teatralnym. Nie zaprzestał jednak nigdy rysowania i szkicowania. Od roku 1955 prowadzi wyjątkowy dziennik: rysunkowy opis mijających dni, zdarzeń, miejsc i ludzi.

O tym wszystkim opowie Jerzy Brukwicki, wieloletni kierownik Galerii Krytyków ,,Pokaz” w Warszawie, krytyk sztuki i kolekcjoner. Będzie to kolejne spotkanie Jerzego Brukwickiego z miłośnikami sztuki z Żyrardowa. W 2011 roku barwnie opowiadał o polskich plakacistach w trakcie wernisażu wystawy pt. ,,Polacy dla zjednoczonej Europy”, a w marcu b.r. przybliżył historię polskiego plakatu otwierając wystawę ,,Oblicza polskiego plakatu”. Obie wystawy odbyły się w żyrardowskiej Resursie.

 Galeria ,,Resursa”.

Ogólnopolska Wystawa Ilustracji ,,Pieśń ujdzie ciało. Polskie pieśni patriotyczne w ilustracji”. Wystawę można zwiedzać w godzinach 18.00 – 22.00. Wystawa jest zbiorem plastycznych interpretacji najbardziej znanych pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych. W wystawie uczestniczy 38 ilustratorów z całej Polski.

 Galeria ,,Kręgielnia”.

Ekspozycja stała ,,Miasto tkaczy i wizjonerów”.

Wystawę można zwiedzać w godzinach 18.00 – 22.00. Można tu poznać niezwykłą historię największej w Europie fabryki lniarskiej, wokół której wyrosła na przełomie XIX i XX wieku osada fabryczna./nadesłane przez Zbyszka Kołaczka

Reklama