Para Prezydencka chce wpierać projekt ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin

Para Prezydencka otworzyła w sobotę konferencję pt. „Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?” Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił w czasie konferencji, że wspólnie z rządem i samorządami będzie działał na rzecz stworzenia ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin. Karta ma być systemem ulg dla rodzin wielodzietnych.

Zdaniem Prezydenta to może się stać wkrótce. W Małopolsce została wprowadzona karta regionalna Dużych Rodzin. Wprowadzenie kolejnej karty o tak dużym zasięgu zapowiadają też inni marszałkowie województw, w tym marszałek województwa śląskiego. Uruchomienia dwu kart w sąsiednich województwach może być impulsem do stworzenia karty o zasięgu krajowym.

Do tej pory Kartę Dużych Rodzin wprowadziło już 50 samorządów, w tym wiele w okolicach Warszawy.

O swoim poparciu dla idei wprowadzenia ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin zapewnił również biorący udział w konferencji Władysław Kosiniak- Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Karta Dużych Rodzin wszystkim będzie się opłacała, przekonywała zgromadzonych prezes Związku Dużych Rodzin 3+ Joanna Krupska. Im więcej ulg dla rodzin wielodzietnych, tym więcej usług, z których skorzystają klienci. Przykładem dobrych praktyk we wprowadzeniu Karty Dużych Rodzin, jest Gmina Grodzisk Mazowiecki, podkreślała Joanna Krupska.

-Nie byłem przekonany, czy wprowadzenie Karty Dużych Rodzin to dobry pomysł, dziś wiem że wsparcie rodzin wielodzietnych przyczyniło się do rozwoju Gminy Grodzisk Mazowiecki. Jeszcze 10 lat temu, mieliśmy wyludniające się szkoły, dziś zamiast je zamykać, budujemy nowe- mówił burmistrz Grzegorz Benedykciński. Burmistrz też zaprosił do zamieszkania w Gminie Grodzisk Mazowiecki rodziny z dziećmi.

Dzietność rodziny staje się w Polsce coraz większym problemem. Dziś na jedną kobietę przypada około 1,3 dziecka i ten wskaźnik nadal maleje. Dziś wyzwaniem dla rządzących jest skłonienie rodzin, by zechciały mieć więcej niż jedno dziecko.

Konferencja jest częścią trzydniowych Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim, które odbywają się w dniach 21-23 czerwca. Zaproszenie Grodziska Mazowieckiego przyjęło około 100 rodzin wielodzietnych z całego kraju./red

Reklama