Referendum ws. odwołania prezydenta Żyrardowa przesądzone

Wszystko wskazuje na to, że referendum w sprawie odwołania urzędującego prezydenta Żyrardowa Andrzeja Wilka jest już przesądzone. Przeciwnicy prezydenta w ciągu niespełna miesiąca zebrali ponad 4 tys podpisów. Tymczasem do ogłoszenia referendum w tej sprawie potrzebowali zaledwie niespełna 3,3 tys podpisów.

Jeśli zebrane podpisy, są podpisami mieszkańców miasta uprawnionych do głosowania, komisarz wyborczy sprawdzi je, a następnie wyznaczy termin referendum. Na razie nie wiadomo czy podpisy zostaną złożone wcześniej, tj. przed końcem ustawowego terminu zbierania podpisów (inicjatorzy referendum mają na to czas do końca sierpnia). W poniedziałek rano Dariusz Kaczanowski, pełnomocnik grupy inicjatorów, zapewnia jedynie że podpisy będą nadal zbierane. Na pytanie o wcześniejsze złożenie podpisów odpowiada, że stanie się tak, jeśli zapadnia decyzja. Taka póki co jeszcze nie została podjęta.

Grupa 5 mieszkańców Żyrardowa, z pełnomocnikiem Dariuszem Kaczanowskim powiadomiła o rozpoczęciu zbiórki podpisów w sprawie odwołania prezydenta Żyrardowa w ostatnich dniach czerwca. Decyzja była następstwem nieudzielenia prezydentowi Andrzejowi Wilkowi absolutorium za 2012 rok. Opozycja w Radzie Miasta w ten sposób sprzeciwiła się polityce prowadzonej przez prezydenta, zarówno polityce informacyjnej jak i finansowej. Miasto Żyrardów ma od wielu miesięcy spore kłopoty finansowe i na razie nic nie zapowiada ich końca. Kolejny rok z rzędu miasto Żyrardów weszło w nowy rok finansowy z bieżącymi zobowiązaniami. Zdaniem prezydenta to wynik wielu inwestycji prowadzonych w ostatnich latach. Według inicjatorów referendum, to efekt złego zarządzania, dlatego prowadzą zbiórkę podpisów pod hasłem: Ratujmy Żyrardów. /red

Reklama