Ustalmy nazwiska ofiar tragicznego pożaru z 1948 roku

W przyszłym roku z inicjatywy władz samorządowych gminy, Zespołu Szkół w Osuchowie, a także samych osuchowian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości w sposób szczególny mają zostać upamiętnione ofiary tragicznego pożaru spichrza, do jakiego doszło w Osuchowie w dniu 26 września 1948 roku. Pamiątkowy kamień z symbolicznym krzyżem oraz tablicą, zawierającą nazwiska tragicznie zmarłych, ma stanąć w miejscu, gdzie przed 65-laty stał spichrz, w którym odbywała się zakończona tragedią zabawa. Nie wiadomo kto zaprószył wtedy ogień. Nie wiadomo nawet dokładnie ile osób zginęło w płomieniach. Dopiero teraz po latach wspólnym wysiłkiem próbujemy ustalić pełną listę ofiar. Żeby na tablicy, jaka umieszczona zostanie na osuchowskim obelisku, nie zabrakło żadnego nazwiska, prosimy wszystkich Naszych Czytelników o pomoc. Liczymy, że dzięki Państwa wsparciu uzupełnimy posiadaną listę o brakujące osoby.

Jeżeli posiadacie Państwo wiedzę na temat pożaru i chcecie się z nami podzielić swoimi wspomnieniami prosimy o kontakt. Jeżeli znacie Państwo osobę, która zginęła w spichrzu lub zmarła później na skutek obrażeń odniesionych podczas pożaru, dopełnijcie poniższą listę, dzwoniąc pod numer 607 099 577 (Piotr Dymecki) lub 721 457 560 (Barbara Gryglewska). Obie wskazane osoby są członkami Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, które wspomaga organizacyjnie inicjatorów budowy pomnika. Swoje poprawki, opinie i propozycje nadsyłać też można na adres mailowy: mszczonow@interia.pl

Prosimy również naszych Czytelników o wyrażenie opinii na temat proponowanej treści tablicy, jaka umieszczona zostanie na obelisku. Przede wszystkim pragniemy, aby znalazły się na niej nazwiska wszystkich ofiar. Podkreślamy jeszcze raz, że nie jest to oficjalna propozycja i może ulegać modyfikacjom.

 

Piotr Dymecki

wiceprezes MSH

 

 

 

 

 

PAMIĘCI OFIAR

TRAGICZNEGO POŻARU SPICHRZA,

DO JAKIEGO DOSZŁO W DNIU 26.09.1948 ROKU

TABLICĘ TĘ POŚWIĘCAJĄ

POTOMNI (26.09.2014 R.)

* * *

 

W TYM MIEJSCU SPŁONĘLI:

 

1. Arak Marian lat 17

2. Arak Zofia lat 37

3. Stanisława Cegiełka lat 18

4. Walentyna Banasiak lat 18

5. Ryszard Brewiński lat 19

6. Edward Dębski 18

7. Anna Dymitrowicz lat 18

Reklama