Dożynki w Radziejowicach i Odpust na Świętego Rocha- świąteczna niedziela

 dd7

Gmina Radziejowice zainaugurowała sezon dożynkowy w powiecie żyrardowskim. Święto Chleba odbyło się w niedzielę, 18 sierpnia, tego samego dnia mszczonowski samorząd zaprosił na tradycyjny Odpust na Świętego Rucha do Lutkówki.

d1

Obydwie imprezy zyskały uznanie publiczności. Dożynki w Radziejowicach rozpoczęły się od Mszy Świętej, po niej część oficjalna połączona z uroczystością jubileuszową strażaków z Radziejowic- tego dnia obchodzili okrągłą rocznicę -90 lecia powstania.

d3

Były odznaczenia i gratulacje, wójt Radziejowic Urszula Ciężka podziękowała strażakom i rolnikom za ich pracę.

d2

– Oby chleba nigdy dla nikogo nie zabrakło -mówiła. Oficjalnie poinformowała o decyzji wojewody mazowieckiego, który nie zezwolił na podział administracyjny gminy.

d4

Starosta żyrardowski Wojciech Szustakiewicz zwrócił uwagę na problemy jakie dotyczą rolników: zmowa cenowa i propozycje nowych ubezpieczeń- to niepokoje z jakimi muszą się zmagać na co dzień.

d5

Na koniec starosta podziękował strażakom i życzył im radości z wykonywanej pracy. -Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia- mówił Wojciech Szustakiewicz cytując słowa wielkiego fizyka Alberta Einsteina.

d6

Później na scenie pojawiły się grupy muzyczne wśród nich Top One, kabaret i grupy działające przy Centrum Kultury ale też młodzież ze Szkoły Podstawowej w Korytowie.

dd8

Było wiele propozycji dla dzieci. Tymczasem w Lutkówce jak co roku od pierwszej godziny trwania imprezy publiczność zapełniła plac przed sceną.

dd9

Odpust i festyn zawsze cieszy się dużym powodzeniem, przyjeżdżają mieszkańcy całego regionu.

l1

Najpierw jest Msza Święta, której w tym roku przewodniczył ordynariusz diecezji łowickiej biskup Andrzej Franciszek Dziuba. Później już występy artystów, wśród nich Orkiestry Dętej OSP Mszczonów.

l2

Zapraszani są znani, lubiani jak Mandes Band- ta grupa rozpoczęła biesiadę, później już był blok dla dzieci. Maluchy brały udział w konkursach.

l3

W tym czasie rozgrzewała się grupa The Lejkers z Mszczonowa. Występują od dwóch lat i idzie im to świetnie- stawiają na 100 procent muzyki na żywo.

l4

Nie zabrakło także konkursów siłowych, zarówno dla panów jak i dla pań. Najsilniejszy zawodnik podniósł 25- kilogramowy ciężarek aż ponad 80 razy.

 l6

Oczywiście otrzymał nagrodę i podziw publiczności. Na koniec zagrała znana i lubiana już od ponad 15 lat grupa Mister Dex z Mszczonowa.

l7

To był tego dnia ich trzeci koncert. Wokalista na scenę zapraszał publiczność, która skandowała i domagała się bisów.

l8

Impreza zakończyła się po godzinie 20-tej. Było bezpiecznie, ciekawie i rodzinnie, tak jak zawsze w Lutkówce, która słynie z drewnianego zabytkowego kościółka.

l9

Niektóre źródła podają, że obecny budynek kościoła ten kształt zyskał w 1647 roku, jest to jeden z najstarszych kościołów na Mazowszu.

l10

W jego wnętrzu znajdują się cztery ołtarze. Ołtarz główny barokowy, kamienno drewniany z rzeźbą Świętej Trójcy.

l11

JN

Materiał w dużym formacie dotyczący Dożynek w Radziejowicach znajdziecie w najnowszym wydaniu gazety ,,Nasza gmina Radziejowice”, która ukaże się w przyszłym tygodniu. Polecam i zapraszam do lektury.

Reklama