Brama Solidarności w Żyrardowie

Zabytkowa brama dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wróciła na miejsce. Wkrótce razem z nią pojawią się stałe ikonografie, przypominające strajki. Tak miejscowa Solidarność chce uczcić historię ruchów społecznych w mieście.

SONY DSC

Historyczna, oryginalna brama, już została zamontowana u głównego wjazdu do dawnej centrali Zakładów Lniarskich. Byli pracownicy fabryki powinni rozpoznać ją bez trudu. – Brama nie została zmieniona, jest tylko oczyszczona i zabezpieczona. Chodzi o to, by brama nadal pełniła funkcję świadka historii i uczyła kolejne pokolenia historii miasta- mówi właściciel budynku bramnego Piotr Błażejewski.

A te wydarzenia to strajki z 1981 roku, a także wcześniejszy historyczny strajk z 1883 roku w Żyrardowie. Prócz bramy u wejścia do dziś luksusowej dzielnicy loftów, pojawią się stałe ikonografie przedstawiające strajkujących.

Obok powiększonych zdjęć, w bramie pojawi się też lista postulatów strajkowych z 1981 roku. Oficjalne otwarcie Bramy Solidarności odbędzie się 31 sierpnia.

 

 

jej powrotem w budynku bramnym (dziś u wejścia do dzielnicy loftów) pojawią się przestrzenne stałe fotografie upamiętniające strajki z 1981 roku oraz historyczny 1883 roku. Tak miejscowa Solidarność chce uczcić historię ruchów społecznych w mieście.

Reklama