Brama i Bieg Solidarności w Żyrardowie

Żyrardów ma nowe miejsce pamięci o najnowszej historii miasta i Polski. W sobotę 31 sierpnia miejscowa Solidarność uroczyście odsłoniła historyczną bramę, oraz powiększone fotografie ze strajku z 1981 roku w Żyrardowie.

SONY DSC

Gospodarzami uroczystości prócz przewodniczącego żyrardowskiej Solidarności Bogdana Zielińskiego był również prezes Starej Przędzalni Piotr Błażejewski. Zaproszenie przyjął również i pełnił honory gospodarza uroczystości Grzegorz Popielczyk, legenda żyrardowskiej Solidarności oraz jedna z najważniejszych postaci strajku w Żyrardowie z 1981 roku. Strajk trwał od 12 października do 14 listopada 1981 roku. Wśród żądań strajkujących dominowały dotyczące sprawiedliwego podziału żywności, poprawy zaopatrzenia w sklepach i aptekach, a także poprawy jakości usług w żłobkach, przedszkolach, szpitalach i stołówkach zakładowych.

Prócz zdjęć ze strajku, wizyty Lecha Wałęsy w Żyrardowie oraz Mszy św. odprawianej w czasie strajku w bramie Starej Przędzalni prowadzącej do dzielnicy loftów, odsłonięto listę żądań komitetu strajkowego, oraz tablicę pamiątkową poświęconą strajkowi z 1981 roku.

Po odsłonięciu zdjęć, spod Starej Przędzalni wyruszył I Bieg Solidarności w Żyrardowie. Dla chętnych przygotowano 150 koszulek. Do biegu przystąpiło kilkadziesiąt osób.

SONY DSC

Brama „Solidarności” ma jednak wymiar symboliczny dla historii przemysłowego miasta. To tu w 1883 roku wybuchł pierwszy strajk na ziemiach Polski. Wówczas do protestu przystąpiły kobiety, najciężej pracujące w zakładach i najgorzej opłacane. Strajk szybko rozszerzył się i został krwawo stłumiony. /redakcja

Reklama