Dlaczego Nowy Świat jest antyreklamą Żyrardowa? O tym w debacie RDC.

sprawa

fot. archiwum z I debaty na antenie RDC Polskiego Radia ze studia w Żyrardowie.

Czy droga może być kluczem do rozwoju miasta? Są drogi, w przypadku których jest to oczywiste. Żyrardowska ulica Nowy Świat, nazwana tak szumnie kilka lat temu, miała być prawdziwą drogą do Nowego Świata, bo dawnej Fabryki Zakładów Lniarskich ale po rewitalizacji dokonywanej przez różnych inwestorów.

Historia

Droga biegnie przez środek byłych Zakładów Lniarskich w centrum miasta. Po upadku potężnej fabryki, stała się pustynią i gruzowiskiem. Kiedy więc przed około 10 laty pojawili się inwestorzy chcący budować tu lofty, przed miastem nagle pojawiła się szansa na zmianę charakteru i rewitalizację połowy centrum starego miasta.

 

Pierwsi inwestorzy przyciągali kolejnych i tak dziś w centrum zrewitalizowano lub prawie zrewitalizowano kilka potężnych budynków. Na placu zostali jednak najbardziej wytrwali, bo przedsiębiorcy inwestowali, a miasto głównie obiecywało.

SONY DSC

 

Tak jest do dziś. Właściciele budynków zbudowali wewnętrzne drogi, miejska droga Nowy Świat straszy. Klienci sklepów i mieszkańcy miasta na muldach, dziurach i występach uszkadzają sobie samochody miasto nadal zapewnia, że jak będą pieniądze – to zbuduje. Dlaczego trwa to tak długo i kiedy wreszcie droga stanie się wizytówką. O tym 26 września miedzy 14 a 15.00 w programie Polskiego Radia RDC Jest sprawa Elżbiety Uzdańskiej. Do studia w Żyrardowie zaprosiliśmy: prezydenta Andrzeja Wilka, przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Zielińskiego oraz przedstawiciela przedsiębiorców rewitalizujących pofabryczne budynki Piotra Błażejewskiego./ Anna Wrzesień

Reklama