Kapliczki i ich historia w nowym albumie Stowarzyszenia Dziedzictwo

Najpierw był konkurs dla dzieci i młodzieży dotyczący historii mazowieckich kapliczek i krzyży, teraz jest książka. Żyrardowskie Stowarzyszenie Animatorów Nauki, Kultury i Sztuki Dziedzictwo wydaje album ze zdjęciami i niezwykłą historią kapliczek.

SONY DSC

Ile miejscowości tyle kapliczek, ile ważnych wydarzeń, tyle śladów w postaci krzyży i świątków i to nie tylko na Mazowszu. Każda ma swoją niezwykłą historię, jak ten krzyż z Ruśca (m. Rusiec), w który kobiety żegnające swoich synów i mężów idących na wojnę 1939 roku wbijały gwoździe. Każdy gwóźdź odpowiadał jednemu wojakowi. Jeśli żołnierz wrócił, gwóźdź wyjmowano, jeśli nie- zostawał, mówi etnograf Barbara Rzeczycka.

Właśnie historie kapliczek i krzyży stały się inspiracją konkursu oraz wydania książki Kapliczki, Modlitwy zdrożone, żniwne i ludowe z pięknymi fotografiami małżeństwa artystów, fotografików Wioletty i Adama Pilorzów oraz tekstami Wioletty Pilorz oraz Aleksandry Gołębiewskiej- Pilorz.

Album żyrardowskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo został wydany m.in. dzięki grantowi z Lokalnej Grupy Działania Ziemia Chełmońskiego./AW

Reklama