Konopie, łosie i odblaski- kronika KPP Żyrardów

konopie

Plantacja konopi zlikwidowana. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich. Znajdowała się ona w jednym z domów na terenie gminy Puszcza Mariańska. W związku z tą sprawą funkcjonariusze zatrzymali 49-letniego mieszkańca Warszawy.

Sprawę rozpracowywali funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie, którzy na co dzień zajmują się między innymi zwalczaniem przestępczości narkotykowej. W wyniku prowadzonych czynności operacyjno – rozpoznawczych funkcjonariusze dokładnie zlokalizowali uprawę marihuany i ustalili kto jest jej właścicielem. Działania żyrardowskich kryminalnych zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy wymagały wiele wysiłku oraz zaangażowania i dzięki temu zostały one uwieńczone sukcesem w środę wieczorem (25.09.2013).

Funkcjonariusze w jednym z pokoi w domu na terenie gminy Puszcza Mariańska ujawnili i zabezpieczyli 16 doniczek z roślinami marihuany. Krzewy konopi były w średniej fazie wzrostu. Pomieszczenie, w którym znajdowały się rośliny było specjalnie zaadoptowane w tym celu. Pomieszczenie to posiadało system nawadniający, były tam też specjalnie przygotowane urządzenia wentylacyjne oraz do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, jak również odczynniki służące do pielęgnacji roślin. Całość była oświetlana specjalistycznymi lampami. Tak duża dbałość o rośliny wskazuje na to, że była to uprawa na większą skalę.

Zatrzymanemu mężczyźnie grozi nie do 3 lata pozbawienia wolności.

 Dwa zderzenia z łosiem

 Tylko w ciągu ostatniej nocy, na drogach powiatu żyrardowskiego doszło do dwóch zderzeń pojazdów z łosiem. Kierujący samochodami nie odnieśli żadnych obrażeń. Jednak zwierzęta nie przeżyły uderzeń.

 Tylko w ciągu ostatniej nocy, na drogach powiatu żyrardowskiego doszło do dwóch zderzeń pojazdów z dzikimi zwierzętami. Kierujący samochodami nie odnieśli żadnych obrażeń. Jednak zwierzęta nie przeżyły uderzeń. Do pierwszego zdarzenia doszło tuż przed godz. 20. w miejscowości Tartak Brzózki (gm. Radziejowice). Zwierzę chcąc przebiec na drugą część lasu wbiegło wprost pod nadjeżdżający pojazd marki Audi. Drugie zdarzenie miało miejsce po godz. 1. w miejscowości Wiskitki. Tym razem zwierzę zderzyło się z TIRem. W obu przypadkach winowajcą okazał się łoś.

W związku z okresem jesiennym i wzmożoną migracją dzikich zwierząt policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas jazdy, szczególnie w okolicach lasów, w których jak wiadomo żyją zwierzęta. Wybiegająca na drogę zwierzyna może być bardzo dużym zagrożeniem. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji jest zdjęcie nogi z gazu. To pozwala na dokładniejszą kontrolę drogi i jej otoczenia, a w razie niemożności uniknięcia zderzenia na minimalizację jego skutków.

Kradł i włamywał się kilkanaście razy

Policjanci z żyrardowskiej komendy zatrzymali 17-latka, który kradł i włamywał się blisko 20 razy. Chłopak w środę został odwieziony do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego gdzie poczeka na rozprawę sądową. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawą zajmowali się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie, którzy odnotowali od pewnego czasu drobne kradzieże i włamania na terenie miasta. Nie były one cykliczne, ani podobne, jednak pewne czynniki wskazywały na to, że ich sprawcą mogła być ta sama osoba. W wyniku prowadzonych czynności operacyjno – rozpoznawczych funkcjonariusze ustalili sprawcę. Został on zatrzymany na początku tygodnia i osadzony w policyjnym areszcie. Włamywaczem i złodziejem okazał się 17-letni mieszkaniec Żyrardowa, który dodatkowo już niejednokrotnie uciekał w Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, w którym powinien przebywać. W środę chłopak został przewieziony do placówki wychowawczej gdzie poczeka na rozprawę sądową.

Zatrzymanemu 17-latkowi za popełnione czyny grozi do 10 lata pozbawienia wolności.

Zarwał kobiecie złoty łańcuszek, został zatrzymany

Podbiegł do kobiety i zerwał jej z szyi złoty łańcuszek. Został zatrzymany przez Policję we wtorek (24.09.2013). W toku prowadzonych czynności policjanci udowodnili, że 20-latek dokonał również kilku innych kradzieży oraz kradzieży z włamaniem.

Zgłoszenie o kradzieży złotego łańcuszka policjanci przyjęli na początku września. Okradziona kobieta bardzo dokładnie zrelacjonowała całą sytuację. Młody mężczyzna podbiegł do niej z tyłu, kiedy spacerowała chodnikiem, szybko i sprawnie zerwał jej z szyi złoty łańcuszek. Jak szybko podbiegł, tak szybko i sprawnie uciekł z łupem wartym kilka tysięcy złotych. Jednak kobieta zapamiętała wiele szczegółów, które pomogły w ustaleniu sprawcy. Okazał się nim 20-letni mieszkaniec Żyrardowa. Funkcjonariusze z wydziału Kryminalnego żyrardowskiej Policji we wtorek popołudniu zatrzymali mężczyznę. W toku prowadzonych czynności ustalili, że jest on również sprawcą innych przestępstw. Parał się również włamaniami.

Zatrzymany złożył stosowne wyjaśnienia, a o jego losie zadecyduje w najbliższej przyszłości Sąd.

Bądźmy widoczni na drodze

 Coraz krótszy dzień, coraz gorsze warunki atmosferyczne to okoliczności, które sprzyjają wypadkom drogowym, w których ofiarami są rowerzyści i piesi. Wystarczy wziąć w ręce statystyki policyjne, a szybko można zauważyć jak ważne jest prawidłowe oświetlenie roweru oraz posiadanie dodatkowych elementów odblaskowych.

 Coraz krótszy dzień i coraz gorsze warunki atmosferyczne to okoliczności, które sprzyjają wypadkom drogowym, w których ofiarami są rowerzyści i piesi. Pieszy lub rowerzysta poruszając się drogą bez wyraźnego oświetlenia staje się widoczny w reflektorach pojazdu stosunkowo późno. To powoduje, że kierujący samochodem ma bardzo mało czasu na odpowiednią reakcję. Nawet jeżeli kierowca ma możliwość wykonania jakiegoś manewru czy naciśnięcia pedału hamulca to w takich okolicznościach z reguły jest to i tak za późno żeby uniknąć zderzenia.

 Lampy rowerowe, opaski odblaskowe czy kamizelki to przedmioty których stosowanie znacząco poprawia bezpieczeństwo na drodze. Są one stworzone dla tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów, właśnie w trosce o ich bezpieczeństwo. Należy też pamiętać, że wyposażenie roweru w odpowiednie oświetlenie jest obowiązkowe, oraz że poruszając się jednośladem bez wymaganego przepisami oświetlenia możemy zostać ukarani mandatem.

 sierż. Aleksandra Calik

Rzecznik Prasowy KPP w Żyrardowie

Reklama