Cenny zabytek na cmentarzu odrestaurowany

SONY DSC

Restaurowany z ostatniej publicznej zbiórki cenny nagrobek, wrócił po konserwacji na żyrardowski cmentarz. To jeden z cenniejszych pomników rodzinnych znajdujących się na starej nekropolii.

-Nagrobek jest wyjątkowy z kilku względów, po pierwsze jego zwieńczeniem nie jest krzyż, ale popiersie świętego Piotra z atrybutami, jakie często spotyka się w kościołach, za to niezwykle rzadko na cmentarzach, zaś poniżej popiersia znajduje się grota a w niej Święta Rodzina w drodze do Egiptu- mówi miejski konserwator zabytków w Żyrardowie Maria Badeńska- Stapp.

Odnowionemu nagrobkowi brakuje jeszcze popiersia, ale to musiało zostać w pracowni konserwatorskiej jeszcze na kilka miesięcy. Główna przyczyna to spore ubytki w popiersiu, które trzeba uzupełnić, a następnie zakonserwować na kolejne lata.

To już szósty z kolei zabytkowy nagrobek odrestaurowany z funduszy zebranych w kolejnej publicznej zbiórce odbywającej się 1 listopada. Do tej pory odrestaurowano m.in. grób wnuczki Karola Dittricha Marii Marcellin, pomnik mnicha, kilka aniołów, oraz nagrobek pierwszego burmistrza miasta Józefa Procnera./ Anna Wrzesień

/na zdjęciu zabytkowy pomnik przed restauracją/red

 

 

Reklama