Widzisz osobę bezdomną- reaguj!

Wychłodzenie organizmu, a nawet śmierć może czekać osobę, która nie ma schronienia lub przebywa w nieogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli wiesz, gdzie są takie osoby reaguj i dzwoń pod numer alarmowy, apeluje policja oraz straż miejska. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

SONY DSC

Podczas służby policja i straż miejska sprawdza miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Jednak każda informacja jest ważna, bo nie wszędzie funkcjonariusze mogą dotrzeć. Policjanci pełniąc służbę zazwyczaj kontrolują pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy starych kamienic. Bezdomni, by się rozgrzać, często w takich miejscach rozniecają ogień, a to bywa bardzo niebezpieczne.

Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Na terenie powiatu żyrardowskiego takim miejscem jest Placówka Stowarzyszenia FILOS, Gąba ul. Socjalna 2 (gm. Mszczonów) oraz Dom dla Osób Starszych Monar – Markot, Oryszew Osada 10 (gm. Wiskitki).

Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok takich osób podczas zimnych czy mroźnych nocy.

Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112.

sierż. Aleksandra Calik

Rzecznik Prasowy KPP w Żyrardowie

Reklama