WIOŚ i SKO zbadają sprawę kompostowni w Guzowie

SONY DSC

Protest mieszkańców Guzowa przeciwko kompostowni odpadów w sąsiedztwie ich domów przynosi pierwsze efekty. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze ponownie rozpatrzą, czy inwestycja może się tam znajdować.

Właśnie tego żąda ponad 130 mieszkańców miejscowości, którzy od około 2 miesięcy znoszą odór z kompostowni znajdującej się 200 metrów od najbliższego bloku. Firma Nasza Ziemia miała zajmować się produkcją ekologicznej ziemi ogrodniczej ze znajdujących się pod zadaszeniem odpadów biodegradowalnych, na razie jednak głównie przyjmuje odpady.

Mieszkańcy Guzowa mają poważne zastrzeżenia do ekologicznej działalności i skarżą się na smród oraz hałas ciężarówek dowożących odpady. Chcą zamknięcia kompostowni lub przeniesienia jej znacznie dalej od domów.

Poważne zastrzeżenia ma też Gmina Wiskitki, która nie wydała zgody na usytuowanie kompostowni w tym miejscu. Wójt Gminy Wiskitki nazywa kompostownię „dzikim wysypiskiem”.

Guzów jest miejscowością o dużych walorach turystycznych. Niedawno został wpisany na listę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jako dworski zabytkowy układ ruralistyczny, w centrum miejscowości znajduje się też zabytkowy neorenesansowy pałac w stylu francuskim z dużym parkiem należący do rodziny Sobańskich./Anna Wrzesień

SONY DSC

Reklama