Zagrożenie wybuchem gazu i pożary. Kronika PSP w Żyrardowie.

W środę 20.11.2013 r. ok. g. 16.37 strażacy zostali wezwani na ul. Moniuszki w Żyrardowie gdyż na ulicy był wyczuwalny zapach gazu. Po dojeździe na miejsce ustalono, że właściciel jednej z posesji postanowił samodzielnie opróżnić z resztek gazu 11 kg butlę, nie wiedząc, jakie zagrożenie stwarza dla siebie i okolicznych sąsiadów. Strażacy zakręcili zawór w butli i zmierzyli stężenie gazu, upewniwszy się, że jest bezpiecznie ukarali sprawcę zdarzenia mandatem karnym. Pouczając go, że takie operacje jak odsysanie gazu z butli są dozwolone tylko na terenie rozlewni gazu, gdzie znajdują się specjalne odsysarki. Przez niefrasobliwość mężczyzny 7 strażaków z JRG Żyrardów miało zajęcie na prawie godzinę.

Nie minęło 20 minut i o godz. 17.52 podobne zdarzenie miało miejsce na ul. Żeromskiego. Tym razem powodem zagrożenia był gaz ulatniający się ze źle zabezpieczonej butli 11 kg przewożonej przez kobietę w bagażniku samochodu osobowego. Dyspozytor straży polecił kobiecie otworzenie bagażnika i oddalenie się na odległość 100 m od samochodu. Strażacy po dojeździe na miejscu dokonali pomiarów stężenia gazu i po stwierdzeniu występowania atmosfery wybuchowej zarządzili ewakuację około 100 osób z ulicy, kościoła i pobliskich sklepów. Ratownicy pod osłoną mgły wodnej podeszli do samochodu i zakręcili poluzowany zawór butli. Po ustaniu zagrożenia ze strony gazu właścicielka pechowej butli została ukarana mandatem karnym za niewłaściwe przewożenie butli gazowej i stworzenie zagrożenia dla ludzi.

Przy tym zdarzeniu poza 7 strażakami z JRG Żyrardów zajęcie miało również 6 druhów z OSP Żyrardów, którzy w tym czasie zabezpieczali teren miasta.

W tym miejscu należy przypomnieć, że gaz propan – butan magazynowany w butlach jest cięższy od powietrza i „ściele” się tuż nad ziemią, spływając do zagłębień, studzienek i rowów, może tworzyć tam atmosfery wybuchowe. Wystarczy wówczas iskra od silnika lub niedopałek papierosa, aby doszło do tragedii. Czas odparowania gazu zależy od temperatury zewnętrznej. Dlatego przepisy zabraniają napełniania butli na stacjach paliw z instalacji LPG dla samochodów. Operacja napełniania dozwolona jest wyłącznie na terenie rozlewni gazu, która posiada odsysarki do gazu oraz napełniarki z wagami. Chodzi o precyzyjne napełnienie butli 11 kg gazu i pozostawienie wewnątrz tzw. „poduszki powietrznej” stanowiącej 15 % pojemności, która jest zabezpieczeniem przed wzrostem ciśnienia wewnętrznego zależnego od wahań temperatury zewnętrznej. Niezwykle istotny jest również sposób transportu, butle należy przewozić w pozycji pionowej i zabezpieczyć przed przewróceniem, uderzeniem. Zabezpieczeniem przed przypadkowym odkręceniem zaworu powinna być specjalna opaska termokurczliwa z tworzywa sztucznego zakładana na zawór butli po jej napełnieniu w rozlewni. W celu zapobieżeniu podobnym sytuacją prosimy o przestrzeganie powyższych zaleceń i odrobinę rozsądku w tym co robimy.

W czwartek 21.11.2013 r. ok. g. 11.03 mieszkaniec budynku jednorodzinnego przy ul. Dębowej w Żyrardowie poinformował strażaków o pożarze w wejściu do własnego domu. Na miejsce wyjechały dwa samochody gaśnicze oraz Komendant Powiatowy PSP wraz z zastępcą dowódcy JRG Żyrardów. Lokatorzy budynku opuścili go przed przybyciem strażaków a właściciel podejmował próby ugaszenia ognia wodą z wiadra. Strażacy po przybyciu na miejsce ugasili pożar jednym prądem wody. Płomienie w tym momencie obejmowały już przedpokój i znajdującą się tam szafę z ubraniami. Po zakończeniu działań z uwagi na podejrzenie podpalenia na miejsce wezwano policję. Budynek przewietrzono i przekazano protokołem właścicielowi. W półtoragodzinną akcję zaangażowanych było 9 strażaków z JRG Żyrardów.

W niedzielę 24.11.2013 r. o g. 11.04 mieszkańcy ul. Basińskiego w Żyrardowie zadzwonili do straży z informacją o pożarze pustostanu na tej ulicy. Na miejsce udały się dwa zastępy gaśnicze, którym ugaszenie pożaru zajęło prawie pół godziny. Ponieważ tu również istniało podejrzenie podpalenia, na miejsce wezwano patrol policji, któremu po ugaszeniu pożaru przekazano protokołem miejsce zdarzenia. Po zakończeniu działań wnętrze budynku przewietrzono za pomocą wentylatora./ Informację sporządził: Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego mł. bryg. mgr inż. Piotr Grzelecki

Reklama