PSP w Żyrardowie podsumowuje weekend po przejściu Xawerego

SONY DSC

Orkan Ksawery, który od czwartku szalał nad Polską wyrządzając ogromne straty i powodując duże utrudnienia, nie oszczędził naszego powiatu. Strażacy nie narzekali na brak zajęcia. Na terenie powiatu żyrardowskiego odnotowano łącznie 33 zdarzenia związane z usuwaniem skutków niszczącej siły KSAWEREGO, w tym:
– 26 przewróconych drzew na drogi i linie energetyczne
– uszkodzony dach na budynku mieszkalnym (ewakuowano 2 kobiety)
– 2 uszkodzone tablice reklamowe zagrażające przechodniom
– oberwana rynna na budynku szkoły
– złamany maszt antenowy na budynku mieszkalnym
– przewrócony do rowu samochód dostawczy
– 6 samochodów osobowych i 2 dostawcze uwięzione w zaspach na drodze

Dzięki ofiarnej pomocy strażaków ochotników wszystkie utrudnienia i zagrożenia usuwano na bieżąco i nikt nie musiał długo czekać na nadejście pomocy.

Pamiętajmy – kiedy warunki pogodowe są bardzo złe, starajmy się nie wychodzić na zewnątrz. Jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się nim, udzielając pomocy lub informując odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji.

We wtorek 03.12.2013 r. ok. g. 14.35 kłęby gęstego czarnego dymu zasnuły ulice w centrum Żyrardowa w pobliżu dworca PKP. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów z JRG Żyrardów stwierdzono, że otwartym płomieniem palą się drewniane budynki gospodarcze w podwórzu za budynkami zlokalizowanymi na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i POW. Działania gaśnicze prowadzono z dwóch stron jednocześnie. Od strony al. Partyzantów po uprzednim usunięciu fragmentu ogrodzenia podano jeden prąd w obronie budynku mieszkalnego od strony ul. POW podano drugi prąd wody w natarciu na płonący budynek gospodarczy. Z uwagi na problemy w zaopatrzeniu w wodę na miejsce wezwano samochód cysternę oraz OSP Żyrardów z kamerą termowizyjną do lokalizacji zarzewi ognia w trudno dostępnych miejscach. Po ugaszeniu ognia i dogaszeniu tlących się pozostałości po komórkach, miejsce zdarzenia przekazano do dozorowania zarządcom obiektów. W akcji trwającej ponad 3 godziny brało udział 8 strażaków z JRG Żyrardów oraz 4 druhów z OSP Żyrardów. Przyczyna pożaru w trakcie ustalania przez policję.

W środę 04.12.2013 r. o godz. 22.00 Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazało informację o wypadku na 37 km DK 70 w miejscowości Wycześniak. W zderzeniu brały udział dwa samochody: ciężarowy z naczepą, która stała w poprzek drogi a ciągnik w przydrożnym rowie oraz osobowa Skoda która również znajdowała się w przydrożnym rowie. Ranny kierowca samochodu osobowego został zabrany przez pogotowie do szpitala, kierowca ciężarówki nie zgłaszał dolegliwości i pozostał na miejscu zdarzenia. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, oświetlili teren prowadzonej akcji, odłączyli akumulatory w pojazdach i pomagali policji w kierowaniu ruchem na zorganizowanych tymczasowo objazdach. Na czas prowadzonych działań przez JRG teren miasta zabezpieczali operacyjnie druhowie z OSP Żyrardów. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano pisemnie policjantom. W ponad 6 godzinnych działaniach brało udział: 7 strażaków z JRG Żyrardów oraz 15 strażaków z OSP: Żyrardów, Kamion, Bartniki.

Pozostałe zdarzenia to:
kolizja drogowa – 1 zdarzenie
pożar śmieci – 3 zdarzenia
plama oleju na drodze – 1 zdarzenie
zadymienie na klatce schodowej – 1 zdarzenie
pies w wykopie – 1 zdarzenie
pomoc policji – 1 zdarzenie

Informację sporządził:
Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego mł. bryg. mgr inż. Piotr Grzelecki

Reklama